Polikistik over sendromlu hastalarda CTRP-1 düzeyinin önemi
The importance of CTRP-1 level in patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 753692
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER CAVİDAN GÜLERMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: CTRP-1, adipoz doku başta olmak üzere, plasenta, overler, karaciğer, kas dokusu, böbrekler ve kalp kasındaki dokulardan eksprese edilen , özellikle glukoz ve lipid metabolizması ile insülin sinyal yolaklarında kilit rol oynadığı düşünülen bir adipokindir. İnsülin direnci ve insülin direnci sonucunda oluşan hiperinsülineminin PKOS gelişiminde önemli roller oynadığı bilinmektedir. İnsülin direnci ile ilişkisi olduğu düşünülen CTRP-1 proteinin, PKOS ile olan ilişkisi yeni bir araştırma konusudur. Amacımız araştırmalarda yeni tespit edilen bu proteinin, PKOS patofizyolojisindeki yerinin anlaşılması, PKOS tanısında kullanılabilirliğinin incelenmesidir. İnsülin direnci ile CTRP-1 arasında bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi ve PKOS hastalarındaki CTRP-1 düzeyleri ile bu hastaların biyokimyasal sonuçları ile aralarında olası ilişkilerin değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Materyal ve Metod: Çalışma grubumuz Ankara Şehir Hastanesi infertilite polikliniğine başvuran Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı almış 48 hastayı ve benign nedenlerle infertilite polikliniğine başvuran 48 sağlıklı gönüllü kadını kapsamaktadır. Çalışmamızın tasarımı prospektif, kesitsel, vaka-kontrol, gözlemsel bir araştırma olarak yapılmıştır. Çalışma ile ilgili bilgilendirildikten sonra araştırmaya katılmaya gönüllü olan, sözlü ve yazılı onamları alınan PKOS hasta grubundan ve kontrol grubundan CTRP-1 düzeylerinin belirlenmesi amacıyla serum örnekleri alınmıştır. Power analizi sonucu belirlenen çalışma örneklem büyüklüğüne ulaşılınca hasta alımına son verilmiştir. PKOS ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinde ELISA tekniği kullanılarak serum CTRP-1 düzeyi ölçülmüştür. Sonuçlar ng/ml biriminde raporlanmıştır. Total testosteron, DHEA-S, SHBG, HbA1c, açlık glukozu, açlık insülini,HOMA-IR, FSH, LH, AMH seviyeleri ve lipid parametreleri hastane bilgi yönetim sisteminden bulunarak araştırma formlarına dahil edilmiştir. Bahsi geçen değerlerin hepsi Ankara Şehir Hastanesi Merkez Laboratuvarlarında çalışılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programı kullanılmıştır. Araştırmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Tıpta Uzmanlık 13 Eğitimi Kurulu'nun 29/09/2021 tarihli E2-21- 853 sayı numaralı kararı ile onay almıştır. Bulgular: Çalışmamızda PKOS grubu olguların CTRP-1 düzeyi, kontrol grubu olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. (54,9±5,2 vs. 26,6±4,8 p0,05). PKOS grubunda kontrol gurubuna kıyaslandığında insülin direnci (p0,05).
Özet (Çeviri)
The Importance of CTRP-1 Level in Patients with Polycystic Ovary Syndrome Objective: CTRP-1 is an adipokine expressed in tissues in the placenta, ovaries, liver, muscle tissue, kidneys and heart muscle, especially in adipose tissue, and is thought to play a key role in glucose and lipid metabolism and insulin signaling pathways. It is known that insulin resistance and hyperinsulinemia resulting from insulin resistance play important roles in the development of PCOS. The relationship between CTRP-1 protein, which is thought to be associated with insulin resistance, and PCOS is a new research topic. Our aim is to understand the place of this newly detected protein in PCOS pathophysiology and to examine its usability in the diagnosis of PCOS. It is aimed to determine whether there is a relationship between insulin resistance and CTRP-1 and to evaluate the possible relationships between CTRP-1 levels in PCOS patients and their biochemical results. Material And Method: Our study group included 48 patients diagnosed with PCOS according to the Rotterdam criteria, who applied to the Ankara City Hospital infertility outpatient clinic, and 48 healthy volunteer women who applied to the infertility outpatient clinic for benign reasons. The design of our study was made as a prospective, cross-sectional, case-control, observational study. After being informed about the study, serum samples were taken from the PCOS patient group and the control group, who volunteered to participate in the study and whose verbal and written consents were obtained, in order to determine the CTRP-1 levels. When the study sample size determined as a result of the power analysis was reached, the patient recruitment was terminated. Serum CTRP-1 level was measured using ELISA technique in blood samples taken from PCOS and control groups. Results are reported in ng/ml. Total testosterone, DHEA-S, SHBG, HbA1c, fasting glucose, fasting insulin, HOMA-IR, FSH, LH, AMH levels and lipid parameters were found from the hospital information management system and included in the research forms. All of the mentioned values were studied in Ankara City Hospital Central Laboratories. For statistical analysis, 22 package programs of SPSS (Statistical 16 Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) were used. Our research was approved by the Health Sciences University Ankara City Hospital Medical Specialization Education Board with the decision numbered E2-21-853 dated 29/09/2021. Results: In our study, the CTRP-1 level of the PCOS group cases was found to be statistically significantly higher than the control group cases (54.9±5.2 vs. 26.6±4.8 p0.05). Insulin resistance (p0.05).