Lineer olmayan matematiksel modeller
Nonlinear mathematical models
- Tez No: 800562
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BEREKETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel kavramlara yer verilmiştir. Sırasıyla birinci basamaktan skaler denklemler, çatallanma ve çatallanma türlerinden bahsedilmiştir. Ardından otonom sistemler ve kapalı yolların varlığı ve yokluğu başlıkları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, tek tür içeren popülasyon modelleri incelenmiştir. Ayrıca üstel model, lojistik model, hasat modelleri ve genelleştirilmiş lojistik denklem ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, av-avcı popülasyon modelleri incelenmiştir. Klasik av-avcı modeli başlığı altında nüfus problemleri, ve etkileşen türler için sürekli popülasyon modeli ele alınmıştır. Ayrıca lojistik büyüme gösteren av-avcı modelleri ve Rosenzweig- MacArthur modelinden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde, rekabet eden türler incelenmiştir. Son bölümde, epidemik modeller incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, basic concepts have been given. First order scalar equations, bifurcation and bifurcation types are mentioned, respectively. Then, autonomous systems and the presence and absence of closed roads are discussed. In the third chapter, population models with a single species are examined. In addition, exponential model, logistic model, harvest models and generalized logistic equation are discussed. In the fourth chapter, the prey-predator population models are examined. Population problems and the continuous population model for interacting species are discussed under the title of classical prey-predator model. In addition, prey-predator models showing logistical growth and Rosenzweig-MacArthur model are mentioned. In the fifth chapter, competing species are examined. In the last chapter, epidemic models are examined.