Renal nakil sonrası gelişen diabetes mellitus risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of diabetes mellitus risk measures of death after kidney transplantation
  1. Tez No: 800570
  2. Yazar: NİSA EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KILIÇ KAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Posttransplant diabetes mellitus (PTDM) kardiyovasküler komplikasyonlar ve mortalite açısından önemli bir risk faktörü olup greft kaybı, enfeksiyonlar ve artmış maliyetler ile yakından ilişkilidir. Çalışmamızda hastanemiz renal nakil polikliniğine başvuran nakilden önce diyabet tanısı olmayan hastaların risk faktörlerinin diyabet gelişimine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı nakil polikliniğine başvuran renal nakil olmuş, nakil öncesi diyabet tanısı olmayan 202 hasta dahil edildi. Retrospektif olarak yapılan çalışmada nakilden sonra diyabet gelişen 93 hasta ve nakilden sonra diyabet gelişmeyen 109 hastanın risk faktörleri karşılaştırılarak diyabet gelişimine etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Posttransplantation diabetes mellitus (PTDM) is an important risk factor for cardiovascular complications and mortality and is closely associated with graft loss, infections and increased costs. Our study aimed to investigate the impact of various risk factors on the development of diabetes in patients who visited the renal transplant polyclinic of our hospital and had no history of diabetes prior to transplantation. Materials and Methods: Our study included 202 patients who received a renal transplant and applied to Samsun Ondokuz Mayıs University, Department of Nephrology, transplant polyclinic. None of these patients had been diagnosed with diabetes before their transplantation.