Bazı domates genotiplerinin farklı tuz konsantrasyonlarında anaç performanslarının belirlenmesi
Determination of rootstock performances of different tomato genotypes at different salt concentrations
- Tez No: 800583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yerel çeşitler, değerli özellikleri ortaya çıkarmak için ürün iyileştirme ve yetiştirme programlarında yaygın olarak kullanılabilir. Bu tür özelliklerin saptanması ve gözlemlenmesi, araştırmacılara ve çiftçilere gelecekteki olası yetiştirme teknikleri konusunda rehberlik sağlar. Tuzlu koşullarda performanslarını belirlemek için KingKong ve Armstrong adlı 3 yerel çeşit ve 2 ticari anaç topraksız kültürde karşılaştırılmıştır. Tüm anaçlara Beyza F1 domates çeşidi aşılanmıştır. Bitkiler perlit ile doldurulmuş saksılara dikilmiş ve dikimden 2 hafta sonra sürekli olarak 2 dS/m ve 6dS/m besin solüsyonu uygulanmıştır. Bitkiler 2020 yılı bahar sezonunda ısıtmasız serada yetiştirilmiştir. Verim (kg/bitki), meyve ağırlığı (g), meyve eni (mm), meyve uzunluğu (mm), meyve renk parametreleri (L; a; b; Chroma; Hue°), suda çözünebilir kuru madde miktarı (%SÇKM), titre edilebilir asitlik (% TA) parametreleri belirlenmiştir. Sonuç olarak 4 numaralı yerel çeşit tuzlu olmayan koşullarda en yüksek verimi (8.78 kg bitki-1) vermiştir. Ancak tuzlu koşullarda ticari Kingkong anacı en yüksek verimi vermiştir (5.19 kg bitki-1). Tuzlu koşullar tüm anaçlarda verim ve meyve kalitesini olumsuz yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Landraces may be used widely in crop improvement and breeding programs to uncover valuable traits. Detecting and observing such traits provides guidance to researchers and farmers with possible future growing techniques. Number of 3 landraces and 2 commercial rootstocks named KingKong and Armstrong were screened in soilless culture to determine the performances in saline conditions. Beyza F1 tomato cultivar was grafted to all rootstocks. Plants were sown in pots filled with perlite and 2 dS m-1 and 6dS m-1 nutrient solution were applied continuously after 2 weeks of transplanting. Plants were grown in unheated greenhouse in spring season of 2020. Yield (kg plant-1), fruit weight (g), fruit width (mm), fruit length (mm), fruit color parameters (L; a; b; Chroma; Hue°), soluble solid content (SSC %), titratable acidity (TA %) were evaluated. As a result landrace labeled 4 gave the highest yield (8.78 kg plant-1) in non-saline conditions. But in saline conditions commercial rootstock KingKong gave the highest yield (5.19 kg plant-1). Saline conditions affected the yield and fruit quality negatively for all rootstocks.