Şanlıurfa ekolojik koşullarında kışlık ara ürün olarak GAP pembesi yem bezelye çeşidinin farklı bitki sıklıklarında verim ve kalitesinin belirlenmesi
Determination of the production and quality of GAP pink feed pea variety as winter intermediate at different plant frequencies in Şanliurfa ecological conditions
- Tez No: 800588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR MUSTAFA OKANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırma; 2021 yılı Şanlıurfa ekolojik koşullarında kışlık ara ürün olarak farklı sıklıkta yetiştirilecek GAP Pembesi yem bezelyesi (Pisum arvense L.) çeşidinin bazı verim ve kalitesi özelliklerinin bitki boyu (cm), çiçeklenmede gün süresi (gün), olgunlaşma gün süresi (gün), bitkide baklanın sayısı (adet/bitki), yeşil ve kuru otunda verimler (kg/da), kuru otunda ham protein oranı (%), kuru otta ADF ve NDF oranları (%) ile nispi yem değerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 5 bitki sıklığı (10-15-20-25-30) cm olup 4 tekerrürlü olarak oluşturulmuştur. Araştırmada, bitki boyu 29.16-32.81 cm, yeşil ot verimi 161.79-224.31 kg/da, kuru ot verimi 34.88-49.30 kg/da, ham protein oranı %28.38-32.41, bitkide bakla sayısı 6.03-8.86 (adet/bakla), çiçeklenme gün süresi 87.50-90.25 (gün), olgunlaşma gün süresi 121.25-123-75 (gün), kuru otta ADF oranı %21.47-25.24, kuru otta NDF oranı %34.27-39.03 ve nispi yem değeri 165.78-194.47 arasında değişim göstermiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre, en üstün kalitede GAP yem bezelyesi 30x15 cm bitki sıklığında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research; Some yield and quality characteristics of GAP Pink forage pea (Pisum arvense L.), which will be grown as a winter intermediate product in the ecological conditions of Şanlıurfa in2021, are plant height (cm), flowering day time (day), maturation day time (day), pod per plant. It wasaimed to determine the relative feed value with the number of (pieces/plant), green and hay yields (kg/da), crude protein ratio in hay (%), ADF and NDF ratios in hay (%). The experiment was created according to the randomized blocks experimental design, with a density of 5 plants (10-15-20-25-30) cm and 4 replications. In the study, plant height was 29.16-32.81 cm, green grass yield was 161.79-224.31 kg da-1, hay yield was 34.88-49.30 kg da-1, crude protein ratio was 28.38-32.41%, number of pods per plant was 6.03-8.86 (pieces/pod), flowering day duration 87.50-90.25 (days), maturation day duration 121.25-123-75 (days), hay ADF ratio 21.47-25.24%, dry grass NDF ratio 34.27-39.03% and relative feed value 165.78-194.47. According to the results of the analysis, the highest quality GAP fodder peas were obtained at a plant density of 30x15 cm.