Bazı eski yerel domates popülasyonlarının NaCl stresi altında anaçlık performanslarının belirlenmesi
Determining the rootstock performances some old local tomato landraces under NaCl stress
- Tez No: 800587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yerel çeşitler, belgelenmemiş özellikler nedeniyle birçok özelliğin kaynağı olabilir. Bu noktadan hareketle topraksız ortam kültüründe 2 yerel genotip ve 3 ticari domates anacı (Amaron, Beaufort, Arazi) karşılaştırılmıştır. Beyza F1 çeşidi anaçlara aşılandıktan sonra içi perlit dolu saksılara dikilmiştir. 2020 sonbahar sezonunda ısıtmasız seraya dikimden sonra sürekli olarak 2 dS/m ve 6 dS/m besin solüsyonu uygulanmıştır. Verim (kg/bitki), meyve ağırlığı (g), meyve eni (mm), meyve boyu (mm), meyve renk parametreleri (L; a; b; Chroma; Hue°), suda çözünebilir kuru madde miktarı (% SÇKM), titre edilebilir asitlik (% TA) değerleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre tuzlu olmayan koşullarda en yüksek verimi (10.24 kg/bitki) Beyza aşılı Amaron anacı vermiştir. Amaron'u 28 ve 30 olarak etiketlenen yerel genotipler takip ederek diğer ticari anaçları geçmiştir. Tuzlu koşullarda en yüksek verimi (3.40 kg/bitki) ile Beaufort vermiş ve bunu 28 (3.29 kg/bitki) olarak etiketlenmiş yerel genotip izlemiştir. Yerel çeşitlerin özelliklerinin belirlenmesi, araştırmacıların anaç gibi yeni yetiştirme materyallerinin geliştirilmesi ve tuzluluğa dayanıklılık gibi konularda bilgilerini artırabilir.
Özet (Çeviri)
Landraces may be a source for many traits because of undocumented characteristics. From this point of view, we compared 2 landraces and 3 commercial tomato rootstocks (Amaron, Beaufort, Arazi) in soilless media culture. Beyza F1 cultivar was grafted to rootstocks and then transplanted to pots filled with perlite. 2 dS m-1 and 6dS m-1 nutrient solution were applied continuously after transplanting the plants in unheated greenhouse in autumn season of 2020. Yield (kg plant-1), fruit weight (g), fruit width (mm), fruit length (mm), fruit color parameters (L; a; b; Chroma; Hue°), soluble solid content (SSC %), titratable acidity (TA %) were evaluated. Yield (kg plant-1), fruit weight (g), fruit width (mm), fruit length (mm), fruit color parameters (L; a; b; Chroma; Hue°), soluble solid content (SSC %), titratable acidity (TA %) were evaluated. According to the results obtained, Amaron grafted with Beyza gave the highest yield (10.24 kg plant-1) in non-saline conditions. Landraces labeled as 28 and 30 followed the Amaron and passed the other commercial rootstocks. Beaufort gave the highest yields (3.40 kg plant-1) in saline conditions and followed by landrace labeled as 28 (3.29 kg plant-1). Determining the traits of landraces may increase the knowledge of researchers on issues such as improving new growing materials such as rootstocks and resistance to salinity.