İnsansız hava araçlarında markov analizi ve istatistiksel yöntemler kullanılarak arıza bazlı veri analizi
Failure-based data analysis using markov analysis and statistical methods on unmanned aerial vehicles
  1. Tez No: 800590
  2. Yazar: MAHMUT ÖMER TEPECİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Genel olarak çalışma özetlenecek olursa, İnsansız Hava Araçlarına ait çeşitli veri setlerinin temizlenerek hazırlanması ve bu veri setleri arasında ilişkilendirmeler yapılarak istatistiksel yöntemler ile veri analizi yapılması ile sonuçlanan bir çalışmadır. Çalışmanın temel amacı İnsansız Hava Araçlarında yer alan komponentlerin karşılaştıkları arıza gibi durumlara binaen, komponentlerin hangi saatlerinde bakım/revizyon yapılması gerektiğinin, gelecekte hangi olasılıkla arızayla karşılaşılabileceğinin tespit edilmesidir. Bu bağlamda bileşen bazlı güvenilirlik analizleri ve garanti takip süreçlerinin daha etkin şekilde yürütülmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In general, if the study is to be summarized, it is a study that results in the preparation of various data sets of Unmanned Aerial Vehicles by cleaning and data analysis with statistical methods by making associations between these data sets. The main purpose of the study is to determine at what hours the components need maintenance/revision, and with what probability a malfunction may be encountered in the future, based on situations such as malfunctions encountered by the components in Unmanned Aerial Vehicles. In this context, it is aimed to carry out component-based reliability analyzes and warranty tracking processes more effectively.