Holştayn buzağı ve danalarda cinsiyet gruplarının bazı beden ölçülerine göre çok değişkenli analiz yöntemi ile karşılaştırılmaları ve canlı ağırlık tahmini
Comparision of sex groups of holstein calves according to some body measurement by multivariate analysis methos and prediction of live weight
- Tez No: 80061
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
92 ÖZET Holştayn Buzağı ve Danalarda Cinsiyet Gruplarının Bazı Beden Ölçülerine Göre Çok Değikenli Analiz Yöntemi ile Karşılaştırılmaları ve Canlı Ağırlık Tahmini Antalya bölgesindeki 40 erkek ve 48 dişi Holştayn'a ait canlı ağırlık ve beden ölçüleri verileri araştırmanın materyalini oluşturmuştur.Büyüme erkeklerde 12. aya, dişilerde 18. aya kadar izlenmiştir. Gelişmenin tespiti için canlı ağırlık, cidago yüksekliği, beden uzunluğu, göğüs çevresi ve incik çevresi ölçüleri doğumda, 1., 3., 6., 9., 12, 15., ve 18. ayda alınmıştır. Student t testi özellikle iki grup ortalaması arasındaki farkların karşılaştırılmasında kullanılır. Erkekler bütün yaş gruplarında dişilerden daha ağırdır. Farklar, Student t testi ile doğumda ve 1.
Özet (Çeviri)
94 SUMMARY Comparsion of Sex Groups of Holstein Calves According to Some Body Measurements by Multivariate Analysis Method and Prediction of Live Weight The material of the research was formed by 40 male and 48 female Holstein calves bred in Antalya area. The growth performance was carried out from birth to 12 months in males and to 18 months in females. For the determination of growth rate; live weight, wither height, body lenght, hearth girth and cannon circumference measurements were taken at birth, 1, 3, 6, 9, 12, 15 and 18 months of ages. The student t test is especially used for comparsion of the differences between two group means. The males found to be heavier than the females at all the age groups.