Musca Domestica'nın farklı jenerasyonlarına Azamethiphos'un etkisi
The Effect of Azamethiphos on different generations of Musca Domestica
- Tez No: 80062
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KARAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Musca domestical nm Farklı Jenerasyonlarına Azamethiphos'un Etkisi Bu çalışma, Musca domestica, nın 6 jenerasyonu üzerine azamethiphos'un (%1) etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. 6 Ekim 1996 ve 1 1 Şubat 1997 yıllan arasında Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığında gerçekleştirilmiştir. Sinekler ( Musca domestica ), azamethiphos ile beslenmiştir. Azamethiphos, steril olarak yetiştirilmiş sineklerin muhafaza edildiği kafesin zeminine serpilmiştir. Her bir jenerasyonda 50 sineğe toplam 240 mg azamethiphos verilmiştir. Böylece, azamethiphos'un etki değerlerinin birinci jenerasyonda %84, ikinci jenerasyonda %40, üçüncü jenerasyonda %34, dördüncü jenerasyonda %22 ve beşinci jenerasyonda %22 oldukları görülmüştür. Azamethiphos %1'in altıncı jenerasyonda her hangi bir etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Azamethiphos on Different Generations of Musca domestics. This study was carried out to evaluate the effects of azamethiphos (1% ) on generations of Musca domestica. It was conducted in Refik Saydam Hygiene Center between 6 th October 1996 and 1 1 th February 1997. Musca domestica was feed with azamethiphos. The insecticide was spread on the floor of the cage where the sterile reared flies were kept. A total of 240 mg insecticid were used for per 50 flies from each generation. Accordingly the effective values of azamethiphos were 84% in the first generation, 40% in the second generation, 34% in the third generation, 22% in the forth generation and 22% in the fifth generation. On the other hand, 1% azamethiphos did not show any effect on the sixth generation.