Primer beyin lenfomasının DCE T1 ve DSC T2 MRG perfüzyon bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of DCE T1 and DSC T2 MRI perfusion findings of primary brain lymphoma
- Tez No: 800656
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SÖZMEN CILIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Primer santral sinir sistemi lenfomaları (PSSSL) ekstranodal yerleşimli, malign NHL (Hodgkin dışı lenfoma) lenfomalardır. Büyük bir alt tipini diffüz büyük B hücreli lenfoma oluşturmaktadır. PSSSL tüm beyin tümörlerinin %2.5-5'ini oluşturup, sistemik lenfoma yokluğunda beyin parankimi, omurilik, göz, leptomeninks ve kranial sinirler ile sınırlıdır. Çalışmamızda PSSSL hastalarında MRG perfüzyon bulgularını tanımlayıp literatüre katkıda bulunmayı ve primer beyin lenfoma hastalarının DCE T1 ve DSC T2 MRG perfüzyon bulguları ile GBM'den güvenli bir ayrım yapabilmeyi amaçladık. Çalışma öncesi yapılan G-Power analizinde en küçük örneklem büyüklüğü en az 19 olmak üzere toplam en az 38 katılımcı olarak hesaplanmıştır. Çalışmamızda PSSSL histopatolojik tanısını olan hastalar Ankara Şehir Hastanesi Radyoloji Kliniğinde tıbbi kayıtları ve patoloji dosyaları bilgisayar ortamında retrospektif olarak taranmıştır. PSSSL histopatolojik tanısı olan, 18 yaş ve üzeri, medikal tedavi veya operasyon öncesi kontrastlı beyin MRG ile DCE T1, DSC T2 MRG perfüzyon çekim protokolü uygulanmış hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. 18 yaş altı, histopatolojik tanısı olmayan, tedavi ve operasyon öncesi DCE T1, DSC T2 MRG perfüzyon çekim protokolü olmayan veya MRG çekim protokolü yetersiz olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Toplam 19 PSSSL hastası (Erkek/Kadın: 14/5; ortalama yaş:57,78±10,56, yaş aralığı: 44-75 yıl) yukarıda belirtilen dahil edilme ve çıkarılma kriterleri sonucunda elde olunup mevcut retrospektif çalışmanın son kohort hasta grubunu oluşturmuştur. Toplam 21 GBM hastası ise (Erkek/Kadın: 15/6; ortalama yaş:60,67±10,94, yaş aralığı: 42-77 yıl) çalışmanın kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışmaya dahil edilen 40 hasta, 5 yıllık radyoloji deneyimi olan tek bir gözlemci araştırmacı tarafından (klinik bilgi ve doku tanısından bağımsız olarak 5 iş günü içerisinde) ROİ (Region of Interest) analizi ile değerlendirilmiş ve nümerik değerler elde edilmiştir. Beyin parankimindeki patolojik lezyondan aksiyel kesitlerde K-trans, Ve, Kep, İAUGC gibi DCE T1 vasküler permeabilite perfüzyon değerleri ile CBV, CBF gibi DSC T2 perfüzyon değerleri ROI (Region of Interest) analizi kullanılarak kantitatif olarak ölçülmüştür. Tarayıcı heterojenliği ve değişkenleri azaltmak için aynı ROI (Region of Interest) kopyalanıp karşı serebral hemisferde normal MRG sinyal özelliklerine sahip beyin parankiminden de aksiyel kesitlerde K-trans, Ve, Kep, İAUGC ile CBV, CBF gibi MRG perfüzyon değerleri kantitatif olarak ölçülmüştür. Ölçüm sonrası patolojik lezyondan elde edilen nümerik DEC T1 ve DSC T2 perfüzyon değerleri ile karşı serebral hemisferden elde edilen normal/referans perfüzyon değerleri oranlanmıştır (ratio-r). Elde edilen r-Ktrans, r-Ve, r-Kep, r-İAUGC ve r-CBV, r-CBF değerleri ile primer beyin lenfomasının (PSSSL) MRG perfüzyon bulguları tanımlanmıştır. Ayrıca PSSSL hastaları ile erişkinlerde santral sinir sisteminin en sık görülen malign intrakranial tümörü olan glioblastom (GBM) ile güvenilir bir şekilde ayrımı yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar doku tanılarına göre ayrılarak DCE T1 ve DSC T2 MRG perfüzyon oranları (Lezyon/N) değerlendirilmiştir. Primer SSS (T/B hücreli) lenfoma ve glioblastom (GBM) tanısı alanların DCE T1 r-Ktrans, DCE T1 r-Ve, DCE T1 r-Kep ve DCE T1 r-İAUGC oranlarının medyan değerleri arasında istatistiksel anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Primer SSS (T/B hücreli) lenfoma tanılı hastaların DSC T2 r-CBV ve DSC T2 r-CBF oranı (Lezyon/N) medyan değerleri sırasıyla 1,185 ve 1,224 iken GBM tanılı hastalar için aynı değerler sırasıyla 2,898 ve 2,467 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Primary central nervous system lymphomas (PCNSL) are extranodal malignant non-Hodgkin lymphomas (NHL). Diffuse large B-cell lymphoma constitutes a major subtype. PCNSL is responsible for 2.5-5% of all brain tumors and is limited to the brain parenchyma, spinal cord, eye, leptomeninges and cranial nerves in the absence of systemic lymphoma. The aim of this study is to define MRI perfusion findings in PCNSL patients in order to be able to make a safe distinction from GBM with DCE T1 and DSC T2 MRI perfusion findings in primary brain lymphoma patients and to contribute to the literature. According to the G-Power analysis performed before the study, the smallest sample size was calculated as at least 19 and a total of at least 38 participants. In this study, medical records and pathology results of patients who were histopathologically diagnosed with PNCSL in Ankara City Hospital Radiology Clinic were scanned retrospectively in the computer environment. Patients who were 18 years of age and older, with a histopathological diagnosis of PNCSL, who underwent contrast-enhanced brain MRI with DCE T1, DSC T2 MRI perfusion protocol before medical treatment or surgery were included in the study. Patients under 18 years of age, those without or with an inadequate histopathological diagnosis, those who did not undergo DCE T1, DSC T2 MRI perfusion protocol before treatment and operation, and those with insufficient MRI protocol were not included in the study. After the inclusion and exclusion criteria were applied, the final cohort patient group of the study consisted of 19 PCNSL patients including 14 male and 5 female patients. The mean age was 57.78±10.56 years and the age range was 44-75 years. The control group consisted of 21 GBM patients including 15 male and 6 female patients with a mean age of 60.67±10.94 years and an age range of 42-77 years. The patients included in the study were evaluated by ROI (Region of Interest) analysis (within 5 working days, regardless of clinical information and tissue diagnosis) by a single observer researcher with 5 years of radiology experience and numerical values were obtained. DCE T1 vascular permeability perfusion values including K-trans, Ve, Kep, IAUGC and DSC T2 perfusion values including CBV and CBF in axial sections from the pathological lesion in the brain parenchyma were measured quantitatively by using ROI (Region of Interest) analysis. In order to reduce scanning heterogeneity and variables, the same ROI (Region of Interest) was replicated and MRI perfusion values including K-trans, Ve, Kep, IAUGC and CBV and CBF were also measured quantitatively in axial sections from the brain parenchyma of the opposite cerebral hemisphere with normal MRI signal characteristics. After the measurements, numerical DEC T1 and DSC T2 perfusion values obtained from the pathological lesion were compared with the normal/reference perfusion values obtained from the opposite cerebral hemisphere (ratio-r). MRI perfusion findings of primary brain lymphoma (PNCSL) were defined by evaluating the calculated r-Ktrans, r-Ve, r-Kep, r-IAUGC and r-CBV, r-CBF values. In addition, it has been aimed to differentiate patients with PNCSL and those with glioblastoma (GBM), the most common malignant intracranial tumor of the central nervous system in adults, reliably. All patients included in the study were grouped according to the tissue diagnoses and DCE T1 and DSC T2 MRI perfusion rates (Lesion/N) were evaluated. It was found that, there was no statistically significant difference between the patients diagnosed with primary CNS (T/B cell) lymphoma and glioblastoma (GBM) in terms of median values of DCE T1 r-Ktrans, DCE T1 r-Ve, DCE T1 r-Kep and DCE T1 r-IAUGC ratios (p >0.05). The median values of DSC T2 r-CBV and DSC T2 r-CBF ratio (Lesion/N) of patients diagnosed with primary CNS (T/B cell) lymphoma were 1.185 and 1.224, respectively, and the same values for patients with GBM were calculated as 2.898 and 2,467, respectively.