Ektopik gebelik vakalarında başvuru sırasındaki endometrial kalınlık ölçümünün, methotrexate tedavisi başarısındaki etkisi
The effect of endometrial thickness measurement at the time of admission on the success of methotrexate treatment in cases of ectopic pregnancy.
- Tez No: 800673
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KAYA, DR. EVRİM EBRU KOVALAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı ektopik gebelik vakalarında başvuru sırasındaki endometrial kalınlık ölçümü ve endometrial görünüm paternlerinin metotreksat tedavisi başarısındaki etkisininin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: 8 Şubat 2018 ve 3 Aralık 2022 tarihleri arasında Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ektopik gebelik tanısı ile yatışı yapılmış olan hastalardan; başka bir merkezde tedavisine başlanmamış, kliniğimizde tek doz metotreksat tedavisi alan, tüm tedavi sürecini hastanemizde tamamlamış 18 – 48 yaş arası 204 hastanın geçmişe dönük kayıtları incelendi ve çalışmaya dahil edildi. Metotreksat tedavisi alan ve yalnızca metotreksat tedavisi ile ektopik gebeliği tedavi edilmiş olan hastalar başarılı sonuçlanmış hastalar grubunu, metotreksat tedavisine rağmen tubası rüptüre olmuş ve operasyon gereksinimi duyan hastalar ise başarısız sonuçlanmış hastalar grubunu oluşturdu. Başka bir merkezde ektopik gebeliği için girişimsel işlem yapılmış olan hastalar, metotreksat tedavisi sonrası takiplerini kliniğimizde tamamlamamış olan hastalar, tuba dışı yerleşimli ektopik gebeliği olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların başvuru anındaki ß-hCG düzeyleri, başvuru anındaki transvajinal ultrasondaki endometrium kalınlıkları ve endometrial görünümleri, başvuru anındaki ultrason değerlendirmesindeki adneksiyal kitle boyutu ve tarafı, metotreksat tedavisinin başlangıcındaki, 4. ve 7. günlerindeki ß-hCG düzeyleri, obstetrik özgeçmişleri, daha önce geçirilmiş ektopik gebelik varlığı, geçirilmiş tubal operasyon öyküleri, RİA varlığı ve medikal tedaviye (metotreksat) verdikleri yanıt retrospektif olarak hasta kayıtlarından elde edildi. Hasta kayıtlarından elde ettiğimiz veriler başarılı ve başarısız olarak tanımladığımız iki grup için karşılaştırıldı. İstatistiksel Analiz: Sürekli verilere ilişkin tanımlayıcı istatistiklerde Ortalama, Standart Sapma, Ortanca, Minimum, Maksimum değerleri, kesikli verilerde ise yüzde değerleri verildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile incelendi. Sürekli verilerin metotreksat tedavisi başarılı olan hastalarla başarısız olan hastalar arasındaki karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanıldı. Nominal değişkenlerin grup karşılaştırmalarında (çapraz tablolarda) Ki-Kare/Fisher's Exact test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to investigate the effect of endometrial thickness measurement and endometrial appearance patterns on the success of methotrexate treatment in cases of ectopic pregnancies. Material and Method: The retrospective records of 204 patients between February 8, 2018, and December 3, 2022, who were hospitalized with a diagnosis of ectopic pregnancy at Bağcılar Training and Research Hospital, were examined and included in the study. Only patients who received a single dose of methotrexate treatment at our clinic and completed the entire treatment process were included. Patients who underwent interventional procedures for ectopic pregnancy at another center, those who did not complete their follow-ups at our clinic after methotrexate treatment, and those with extra-tubal ectopic pregnancies were excluded from the study. Data regarding the patients' beta-human chorionic gonadotropin (ß-hCG) levels, endometrial thickness and appearance patterns on transvaginal ultrasound, adnexal mass size and location on ultrasound evaluation, ß-hCG levels at the initiation of methotrexate treatment and on the 4th and 7th days, obstetric history, previous ectopic pregnancies, previous tubal surgeries, presence of intrauterin device, and response to medical treatment (methotrexate) were obtained retrospectively from the medical records. The data obtained from the medical records were compared between the two groups defined as successful and unsuccessful outcomes. Statistical Analysis: Descriptive statistics including mean, standard deviation, median, minimum, and maximum values were provided for continuous variables, and percentages were provided for categorical variables. The normal distribution of the data was assessed using the Shapiro-Wilk test. The Mann-Whitney U test was used for comparisons between continuous variables of patients with successful and unsuccessful methotrexate treatment. The chi-square test or Fisher's exact test was used for group comparisons of nominal variables (in cross-tabulations). IBM SPSS version 20 (Chicago, IL, USA) software was used for statistical analysis, and a p-value