Bahşayiş Lügati ile Gagauz Türkçesinin karşılaştırmalı söz varlığı
Comparative vocabulary of Bahşayiş Lügati and Gagauz Turkish
  1. Tez No: 800684
  2. Yazar: İNCİ VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADEJDA ÖZAKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Günümüzde tehlikedeki Türk dilleri kategorisinde yer alan Gagauz Türkçesi, Oğuz grubu Türk lehçeleri arasında yer almaktadır. Bu dilin tehlike altına girmesindeki en büyük neden farklı coğrafyalara yaptıkları göçlerdir. Bu göçler sonucu uzun yıllar boyunca farklı coğrafyalarda azınlık olarak yaşamak zorunda kalan Gagauz halkı, bulundukları bölgelerde azınlık olarak kalsalar da diline ve dinine her daim bağlı kalmıştır. Bahşayış Lügati Eski Ouz Türkçesiyle yazılmış bir eserdir. Eserin söz varlığıyla günümüz Oğuz lehçelerinin söz varlığı arasında kayda değer benzerlikler bulunmaktadır. Çalışmamızda Eski Oğuzcanın söz varlığını ortaya koyan en önemli ve en eski eserlerden biri olan Bahşayiş Lügati ile günümüz Oğuz lehçelerinden biri olan Gagauz Türkçesi arasındaki söz varlığı ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gagauz Turkish, which is in the category of endangered Turkic languages today, is among the Oghuz group Turkic dialects. The biggest reason for the extinction of this language is their migration to different geographies. Gagauz Turks, who had to live as a minority in different geographies for many years as a result of these migrations, although they are a minority in the regions where they live, they have always adhered to their language and religion. Bahşayış Lügati is a work written in Old Ouz Turkish. There are remarkable similarities between the vocabulary of the work and the vocabulary of today's Oghuz dialects. In our study, the vocabulary relationship between Bahşayiş Lügati, one of the most important and oldest works revealing the vocabulary of Old Oghuz, and Gagauz Turkish, one of today's Oghuz dialects, has been tried to be revealed.