Bazı yapı malzemelerinde zırhlama
Shildeng in some structure materials
- Tez No: 779643
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YİĞİTOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Halk Sağlığı, İnşaat Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Public Health, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Radyasyon farkında olalım ya da olmayalım yaşantının her anında karşılaşılan bir olgudur. Bunun nedeni hem kozmik ışınlar hem de yerkabuğundan kaynaklanan oldukça hafif doğal bir radyasyona maruz kalınmasıdır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlığın kullanımına sunulan teknolojik aletlerin yararlarının yanında zararları da bulunmaktadır. Günümüzde başta sağlık alanı ve elektrik enerjisi elde etmek için kullanılan nükleer teknoloji yapay radyasyonun nedenleri arasında yer almaktadır. Bu tez çalışmasında günümüzde yaygın olarak kullanılan inşaat malzemelerinin radyasyon tutuculuk özelliklerinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Soğurma katsayısı (µ) değerleri inşaat malzemesi olarak kullanılan beton, normal beton, alçı, mermer, fayans, tuğla, kontrplak, strafor, kavak, kayın, meşe, çam gibi yapı malzemeleri için hesaplanmıştır. Ölçümler 137Cs ve 60Co radyasyon kaynakları ve NaI(TI) gama spektrometresi kullanılarak yapıldı. Beer-Lambert denklemi kullanılarak soğurma katsayıları hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçların ışığında mevcut yapı malzemeleri ile daha güvenli bina inşa etme yöntemleri ve yaşadığımız binaların olası bir radyasyon sızıntısına ne kadar hazır olduğu araştırılıp tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Whether we are aware or not, radiation is a phenomenon we come across in every moment of life. The reason of this is the exposure to slight natural radiation resulted from the cosmic rays and the Earth's crust. As technology develops, in addition to the benefits, there are some harms of the technological devices offered to the usage of humanity. The nuclear technology used in the field of health and used to get electrical energy today, are the sources of the artificial radiation. In this thesis study, it is aimed to measure the radiation holding features of the construction materials used commonly. The values of the absorption coefficient (µ) are calculated for the structure materials such as concrete, normal concrete, plaster-of-paris, marble, tile, brick, plywood, polystyrene, poplar, beech, oak and pine that are used as structure metarials. The measurements are made by using 137Cs and 60Co radiation sources and NaI(Tl) gamma spectrometer. The absorption coefficients are calculated using the Beer- Lambert equation. According to the results that obtained, the methods of constructing safer buildings with the existing structure materials and how ready are the buildings we live in to the probable radiation leak, is investigated and discussed.