Sınıf öğretmeni adaylarının dijital okuma tutumlarının dijital okuryazarlıklarını yordama gücü
The predicting power of digital reading attitudes of primary school teacher candidates on their digital literacy
  1. Tez No: 800723
  2. Yazar: EMİNE YUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜL ÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmeni adaylarının dijital okuma tutumlarının dijital okuryazarlıklarını yordama gücünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Basit seçkisiz yöntemle ulaşılan 207 sınıf öğretmeni adayına kişisel bilgi formu, Yurdakul ve Susar Kırmızı (2021) tarafından geliştirilen“Öğretmen Adayları İçin Dijital Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği”(DOTÖ) ve Bayrakcı ve Narmanlıoğlu (2021) tarafından geliştirilen“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”(DOYÖ) uygulanarak veri toplanmıştır. Sınıf öğretmen adaylarının dijital okuma tutumları ve dijital okuryazarlıkları çeşitli değişkenler (cinsiyet, sınıf düzeyi, sahip olunan dijital araç sayısı, günlük internet kullanım süresi) arasında anlamlı farklılığın olup olmadığı t-testi ve anova analizi ile; dijital okuma tutumları ve dijital okuryazarlıkları arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi ile; dijital okuma tutumlarının dijital okuryazarlıklarını yordama durumu ise çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonunda sınıf öğretmen adaylarının dijital okuma tutumunun sınıf düzeyi ve günlük internet kullanım süresi değişkenlerinde anlamlı olarak farklılık göstermediği ancak; cinsiyet ve sahip olunan dijital araç sayısında anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sınıf öğretmeni adaylarının dijital okuryazarlıkları cinsiyet, sınıf düzeyi ve günlük internet kullanım süresi değişkenlerinde anlamlı farklılık göstermezken; sahip olunan dijital araç sayısı değişkeninde anlamlı olarak farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının dijital okuma tutumları ile dijital okuryazarlıkları arasında pozitif yönde ve orta seviyede bir ilişki bulunmuştur. Öğretmen adaylarının dijital okuma tutumlarının dijital okuryazarlıklarını anlamlı olarak yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the predictive power of the digital reading attitudes of primary school teacher candidates on their digital literacy. Correlational survey model was used in the research. 207 primary school teacher candidates were reached simple random sampling. A personal information form,“Attitude Scale towards Digital Reading for Pre-service Teachers”(DOTÖ) developed by Yurdakul and Susar Kırmızı (2021), and“Digital Literacy Scale”(DOYÖ) developed by Bayrakcı and Narmanlıoğlu (2021) were applied to collect data. Pre-service teachers' digital reading attitudes and digital literacy were analyzed by t-test and anova whether there is a significant difference between various variables (gender, classic level, numbers of digital tools owned, daily internet usage time) the relationship between digital reading attitudes and digital literacy was analyzed by correlation analysis. The predictive status of digital reading attitudes to digital literacy was carried out with multiple regression analysis. At the end of the research, the digital reading attitude of primary school teacher candidates did not differ significantly in class level and daily internet usage time variables. However, it was concluded that there was a significant difference in gender and the numbers of digital tools owned. Furthermore, while the digital literacy of primary school teacher candidates did not differ significantly in terms of gender, class level and daily internet usage time; it was concluded that there was a significant difference in the number of digital tools owned variable. A positive and moderate relationship was found between pre-service teachers' digital reading attitudes and their digital literacy. It was concluded that pre-service teachers' digital reading attitudes significantly predicted their digital literacy.