Kahramanmaraş, Adıyaman ve Gaziantep illeri sert çekirdekli meyve ağaçlarında zararlı Curculionoidea (Coleoptera) türlerinin tespiti
Detection of harmful Curculionoidea (Coleoptera) species and in stone core fruit trees of Kahramanmaraş, Adıyaman Gaziantep provinces
- Tez No: 800724
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MURAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kahramanmaraş, Adıyaman ve Gaziantep illerinde 2021-2022 yıllarında yapılan bu çalışma ile sert çekirdekli meyve ağaçlarından badem (Amygdalus communis L.), kayısı (Prunus armenica L.), kiraz (Prunus avium L.), vişne (Prunus cerasus L.), şeftali (Prunus persica L.), erik (Prunus domestica L.) da zarar yapan Curculionoidea (Coleoptera) türleri saptanmıştır. Türlerin tespitinde gözle kontrol metodu, sürgün alma metodu ve darbe metodu uygulanmıştır. Surveyler meyve ağaçlarının çiçeklenme dönemleri göz önünde bulundurularak Mart başından-Ekim sonuna kadar haftalık (belirtilen iller için haftada 1 kez) periyodik arazi çıkışları yapılmıştır. Çalışma sonucunda; Curculionoidea üst familyasından Rhynchitidae familyasına bağlı 2 tür; Tatianaerhynchites aequatus (Linnaeus, 1767), Epihynchites (Colonnellinius) smyrnensis (Desbrochers des Loges, 1869) ve Curculionidae familyasına bağlı 11 tür; Anthonomus (Anthonomus) pyri Boheman, 1843, Tychius (Tychius) picirostris (Fabricius, 1787), Tychius (Tychius) breviusculus Desbrochers, 1873, Smicronyx (Smicronyx) jungermanniae Reich, 1797, Ceutorhynchus assimilis Paykull, 1792, Ceutorhynchus picitarsis Gyllenhal, 1837, Lixus (Dilixellus) vilis (Rossi, 1790), Polydrusus (Eustolus) ponticus Faust, 1888, Sitona macularius (Marsham, 1802), Sitona lineellus (Bonsdorff 1785), Myllocerus damascenus Miller, 1861 olmak üzere toplam 13 tür tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Curculionoidea (Coleoptera) species were determined in Kahramanmaraş, Adıyaman and Gaziantep provinces between 2021-2022, in almond (Amygdalus communis L.), apricot (Prunus armenica L.), cherry (Prunus avium L.), sour cherry (Prunus cerasus L.), peach ( Prunus persica L.), plum (Prunus domestica L.) trees. Visual inspection, shoot removal, and sweep net methods were used to detect the species. Surveys were carried out weekly (once a week for the specified provinces) from the beginning of March to the end of October considering the flowering periods of fruit trees. Based on the results, 2 species from Curculionoidea superfamily to the Rhynchitidae family; Tatianaerhynchites aequatus (Linnaeus, 1767), Epihynchites (Colonnellinius) smyrnensis (Desbrochers des Loges, 1869) and 11 species belonging to the Curculionidae family; Anthonomus (Anthonomus) pyri Boheman, 1843, Tychius (Tychius) picirostris (Fabricius, 1787), Tychius (Tychius) breviusculus Desbrochers, 1873, Smicronyx (Smicronyx) jungermanniae Reich, 1797, Ceutorhynchus assimilis Paykull, 1792, Ceutorhynchus picitarsis Gyllenhal, 1837, Lixus (Dilixellus) vilis (Rossi, 1790), Polydrusus (Eustolus) ponticus Faust, 1888, Sitona macularius (Marsham, 1802), Sitona lineellus (Bonsdorff 1785), Myllocerus damascenus Miller, 1861 a total of 13 species were identified.