Hidroklorik asit ve lipopolisakkarit ile indüklenmiş akut respiratuar distress sendromunda proflaktik glycyrrhiza glabra uygulanmasının etkinliği
Effectiveness of applying prophlactic glycyrrhiza glabra in acute respiratory disstress syndrome induced by hydrochloric acid and lipopolysacharide
- Tez No: 800742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP GÜRLER BALTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu (ARDS); bilateral yaygın alveolar hasar, değişken derecede ventilasyon perfüzyon bozukluğu, hipoksemi, azalmış akciğer kompliyansı ve akciğer grafisinde bilateral yaygın infiltrasyon ile karakterize bir durumdur. Hastalar genellikle mekanik ventilatöre ihtiyaç duyarlar. Hastaların morbidite ve mortalitesi yüksektir. ARDS'nin erken tanınması, uygun tedavinin sağlanması, morbidite ve mortaliteyi azaltması açısından önemlidir. Akciğerlerimiz yüksek düzeyde oksijen radikallerine maruz kalan bir organımızdır. İnsan akciğerinin oksidanlara karşı savunma mekanizmaları arasında metal bağlayıcı proteinler, mukus bileşenleri ve küçük molekül ağırlıklı antioksidanlar, vitaminler ve çeşitli enzimatik antioksidanlar bulunmaktadır. Antioksidan etkili bileşikler ARDS tedavisinde denenmektedir. Bizde çalışmamızda Glycyrrhiza Glabra ön uygulamasının etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda 24 adet wistar cinsi dişi rat kullanıldı. Ratlar rastgele 4 gruba ayrıldı. Grup 1; Kontrol grubu, boyunlarına 1 cm cilt kesisi atılıp kapatılan grup. Grup 2; ARDS Grubu, intratrakeal Hidroklorik Asit+Lipopolisakkarit uygulanarak Akut Respiratuar Distress Sendromu oluşturulan grup. Grup 3; 2 hafta gavaj ile 100 mg/kg Glycyrrhiza Glabra ekstraktı uygulanan ve Akut Respiratuar Distress Sendromu oluşturulan grup. Grup 4; 2 hafta gavaj ile 200 mg/kg Glycyrrhiza Glabra ekstraktı uygulanan ve Akut Respiratuar Distress Sendromu oluşturulan grup. Ratlara intraperitonel ketamin yapılarak anestezi uygulandı. Akut Respiratuar Distress Sendromu oluşturulması planlanan ratlara intratrakeal Hidroklorik Asit+Lipopolisakkarit uygulandıktan 24 saat sonra tüm ratlardan intrakardiyak kan alındı ve tamamı sakrifiye edildi. Ratlar sakrifiye edildikten sonra akciğer rezeksiyonu yapıldı. Akciğer preparatları toplam akciğer hasar skoru açısından skorlandı. Kanlardan serum Süperoksit Dismutaz, Glutatyon Peroksidaz, Myeloperoksidaz aktiviteleri, Malondialdehit, Total Antioksidan ve Total Oksidan düzeyleri çalışılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlara göre ratlarda ARDS grubunda akciğer hasar skorları, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. Glycyrrhiza Glabra ekstraktı uygulanan gruplarda ARDS grubuna göre akciğer hasar skorunda anlamlı farklılık görülmedi Serum SOD düzeyleri Grup 3 de kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. Serum GPX düzeyleri Glycyrrhiza Glabra ekstraktı uygulanan gruplarda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. Serum SOD ve GPX düzeyleri Glycyrrhiza Glabra ekstraktı uygulanan gruplar ARDS grubuna göre anlamlı farklılık göstermedi. MPO, MDA, TAS ve TOS düzeyleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi. Çalışmamızda ARDS oluşturulmuş ratlarda Glycyrrhiza Glabra ekstraktı uygulamasının oksidan hasar üzerine herhangi bir etkisini gösteremedik. Glycyrrhiza Glabra ekstraktının ayrıştırılmış ve biyoyararlanımı kanıtlanmış formüllerinin kullanımı ve herhangi bir stres faktörüne maruz kalmamış kontrol grubu oluşturulmasıyla yapılacak çalışmaların daha değerli sonuçlar vereceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Acute Respiratory Distress Syndrome (ARDS); It is a condition characterized by bilateral diffuse alveolar damage, variable degrees of ventilation perfusion impairment, hypoxemia, decreased lung compliance, and bilateral diffuse infiltration on chest X-ray. Patients often need a mechanical ventilator. The patients have high morbidity and mortality. Early recognition of ARDS is important in terms of providing appropriate treatment and reducing morbidity and mortality. Our lungs are an organ that is exposed to high levels of oxygen radicals. The defense mechanisms of the human lung against oxidants include metal-binding proteins, mucus components and small molecular weight antioxidants, vitamins, and various enzymatic antioxidants. Antioxidant compounds are being tested in the treatment of ARDS. In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of Glycyrrhiza Glabra pre-application. In our study, 24 wistar female rats were used. Rats were randomly divided into 4 groups. Group 1; The control group is the group in which a 1 cm skin incision was made on their neck and closed. Group 2; ARDS Group, the group in which Acute Respiratory Distress Syndrome was created by applying intratracheal Hydrochloric Acid+Lipopolysaccharide. Group 3; The group in which 100 mg/kg Glycyrrhiza Glabra extract was administered by gavage for 2 weeks and Acute Respiratory Distress Syndrome was formed. Group 4; The group in which 200 mg/kg Glycyrrhiza Glabra extract was administered by gavage for 2 weeks and Acute Respiratory Distress Syndrome was formed. The rats were anesthetized with intraperitoneal ketamine. Intracardiac blood was taken from all rats 24 hours after intratracheal Hydrochloric Acid+Lipopolysaccharide was administered to rats planned to develop Acute Respiratory Distress Syndrome and all of them were sacrificed. After the rats were sacrificed, lung resection was performed. Lung preparations were scored for total lung injury score. Serum Superoxide Dismutase, Glutathione Peroxidase, Myeloperoxidase activities, Malondialdehyde, Total Antioxidant and Total Oxidant levels from blood were studied and statistically evaluated. According to the results we obtained in our study, lung injury scores in the ARDS group were statistically significantly higher than in the control group. There was no significant difference in lung injury score in the groups treated with Glycyrrhiza Glabra extract compared to the ARDS group. Serum SOD levels were significantly higher in Group 3 compared to the control group. Serum GPX levels were significantly higher in the groups treated with Glycyrrhiza Glabra extract compared to the control group. Serum SOD and GPX levels of Glycyrrhiza Glabra extract groups did not differ significantly compared to ARDS group. MPO, MDA, TAS and TOS levels did not differ statistically between the groups. In our study, we could not show any effect of Glycyrrhiza Glabra extract application on oxidant damage in rats with ARDS. We think that the studies to be conducted with the use of separated and bioavailability proven formulas of Glycyrrhiza Glabra extract and the creation of a control group that has not been exposed to any stress factor will yield more valuable results.