Sanal sınıf platformlarının kullanılabilirliğinin araştırılması
A research on the usability of virtual classroom platforms
- Tez No: 800747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KAMİL KABAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
1800'lü yıllarda ortaya çıkan uzaktan eğitim 2019 yılında yaşanan Covit-19 pandemisi ile günümüzde çokça gündeme gelmiş ve uzaktan eğitim için sanal sınıf platformlarına ihtiyaç oluşmuştur. Pandemi sürecinde uzaktan eğitime geçilmesi kararı ile tüm eğitim kurumları kendine uygun olan platformu seçmeye çalışmış bazı üniversiteler kendi sanal sınıf platformlarını geliştirmişlerdir. Bu araştırmada ülkemizde en çok tercih edilen sanal sınıf platformları kullanılabilirlik açısından değerlendirilmiştir. Sanal sınıf platformları değerlendirilirken farklı kullanılabilirlik yaklaşımları kullanılmıştır. Kullanılabilirlik çalışmasında, 4 uzmandan sanal sınıf platformları için değerlendirilme alınmış bu değerlendirmeler karşılaştırılmıştır. KAMİS rehberi yardımıyla sanal sınıf platformları incelenmiştir. Farklı yaş grubuna sahip 12 kişiye platformlar üzerinde görevler verilmiş ve bu görevleri sırayla yapmaları istenmiştir. Sonuç olarak sanal sınıf platformlarının ne kadar kullanılabilir oldukları değerlendirilmiştir. Adobe Connect ve Big Blue Button kullanılabilirlik açısından daha uygun olduğu hatta Big Blue Button'un erişilebilirlik olarak Adobe Connect'ten daha iyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Distance education, which emerged in the 1800s, has come to the fore with the Covid-19 pandemic in 2019, and virtual classroom platforms have emerged for distance education. With the decision to switch to distance education during the pandemic process, all educational institutions have tried to choose the platform that is suitable for them, some universities have developed their own virtual classroom platforms. In this study, the most preferred virtual classroom platforms in our country were evaluated in terms of usability. Different usability approaches have been used when evaluating virtual classroom platforms. In the usability study, evaluations for virtual classroom platforms were obtained from 4 experts and these evaluations were compared. With the help of KAMIS guide, virtual classroom platforms were examined. 12 people of different age groups were given tasks on the platforms and asked to perform these tasks in order. As a result, the usability of virtual classroom platforms was evaluated. It has been concluded that Adobe Connect and Big Blue Button are more suitable in terms of usability, and that Big Blue Button is better than Adobe Connect in terms of accessibility.