Piren, antrasen ve naftalin içeren Schiff bazlarının nitroaromatik bileşiklerin florimetrik saptanmasında sensör özellikleri
Sensor properties of Schiff bases containing pyrene, antracene and naphthalene in the florimetric detection of nitroaromatic compounds
- Tez No: 800750
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, nitroaromatik bileşiklerin floresans yöntemlerle tespitinde olanak sağlayacak floresans özelliklere sahip yeni kıskaç tipi Schiff bazlarının hazırlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla üç farklı poliaromatik halkaya sahip Schiff bazları sentezlenmiştir. Bir ekivalent 1,2-diaminosiklohekzan bileşiğinin iki ekivalent piren-1-karbaldehit, antrasen-9-karbaldehit ve 2-hidroksi-1-naftaldehit ile kondenzasyon reaksiyonu sonucu üç yeni Schiff bazı bileşiği (A-C) yüksek verimle ve saflıkla elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FTIR, 1H/13C NMR ve elementel analiz yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Yapılan tez çalışmasının temeli, sentezlenen materyallerin fotofiziksel ve floresan nitroaromatik algılama özelliklerinin belirlenmesidir. Fotofiziksel çalışmalarda bileşiklerin çözelti ortamında UV-Vis absorpsiyon ve fotoluminesans özellikleri araştırılmıştır. Sentezlenen Schiff bazlarından hazırlanan solüsyonları agregasyon kaynaklı emisyon bandları göstermiştir. Çalışma kapsamında sentezlenen Schiff bazı bileşiklerinden piren halkası içeren bileşik A'nın, nitroaromatik bileşiklerden 4-nitrofenol ile etkileşiminde en düşük saptama değeri (LOD) ile agregasyon nedeniyle en iyi emisyon yoğunluğu artırıcı etkiyi sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to preparate new clamp-type Schiff bases with fluorescence properties for the fluorsecent sensing of nitroaromatic compounds. For this purpose, Schiff bases with three different polaromatic rings were synthesized. Three new Schiff base compounds (A-C) were obtained with high yield and purity as a result of condensation of one equivalent of 1,2-diaminocyclohexane groups with two equivalents of pyrene-1-carbaldehyde, anthracene-9-carbaldehyde and 2-hydroxy-1-naphthaldehyde. The structures of the synthesized compounds were characterized by FTIR, 1H/13C NMR and elemental analysis. The basis of the thesis study is investigation of photophysical properties and fluorescent detection of nitroaromatics with the aid of synthesized materials. The UV-Vis absorption and photoluminescence properties of the materials in solution medium were investigated. The solutions of the synthesized Schiff bases showed aggregation-induced emission bands. The compound A containing pyrene units showed the lowest LOD(limit of detection) value for the detection of 4-nitrophenol and caused aggregation induced emission band.