Investigation of the genome size effects of in vivo and in vitro serial passages of local SARS-CoV-2 isolate
Yerel SARS-CoV-2 izolatının in vivo ve in vitro seri pasajlarını genom boyu etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 800754
  2. Yazar: WALAA A. T. MASRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÖZKUL, PROF. DR. EMRE KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Şu ana kadar dünya hala hayatımızın birçok yönünü etkileyen SARS-CoV-2 salgınıyla uğraşmaktadır. Bilim dünyası SARS-CoV-2 virüsünün mutasyonlar yoluyla evrim geçirme kapasitesine hayranlık duymaktadır; bu da virüsün bulaşma noktalarını ve konakçının bağışıklık sisteminden kaçma becerisini etkilemektedir. Bu çalışma kapsamında, yerel SARS-CoV-2 Ank1 izolatının seri pasajlanması sırasında meydana gelen genomik değişiklikleri daha iyi anlamayı amaçladık. Yerel SARS-CoV-2 izolatı in vitro ve in vivo olarak on kez seri pasajlanmıştır (sırasıyla Vero E6 hücreleri ve tip 1 interferon knockout transgenik fareleri (IFNAR-/-)). İzolatların tüm genom dizilimi Illumine NextSeq 550“ Yeni Nesil Dizileme platformu (NGS) ve ”Paragon CleanPlex® SARS-CoV-2 Paneli" kullanılarak elde edilmiştir. Daha sonra, ham sekans verileri, izolatların genetik materyallerindeki genom değişikliklerini araştırmak için Genome Detective, Unipro UGENE ve Geneious Prime iş akışları gibi çeşitli biyoinformatik araçlarla analiz edilmiştir. Sonuçlarımıza göre, in vitro pasajlamada, 10 numaralı pasajda, orijinal izolata kıyasla dört eşanlamlı olmayan sübstitüsyon ve iki eşanlamlı sübstitüsyon tespit edilmiştir. İlginç bir şekilde, in vivo pasajlamada, 9. ve 10. pasajlarda, iki ek eşanlamlı olmayan sübstitüsyon görülmüştür. Elde ettiğimiz sonuç, SARS-CoV-2 'nin in vitro ve in vivo pasajlama süreçlerinin genomunu etkilediğini göstermiştir, laboratuvardaki konak ortamlarının izolat üzerinde seçici olarak baskı oluşturduğunu tahmin etmiştir.
Özet (Çeviri)
The world is still grappling with the SARS-CoV-2 pandemic, which has affected many aspects of our lives. The scientific community is in awe of the SARS-CoV-2 virus's ability to evolve through mutations that affect its transmission bottlenecks and ability to evade the host immune system. In this study, we aimed to gain a better understanding of the genomic changes that might occur during serial passaging of the local SARS-CoV-2 Ank1 isolate. The local SARS-CoV-2 isolate was serially passaged ten times in vitro and in vivo (Vero E6 cells and type 1 interferon knockout transgenic mice (IFNAR-/-), respectively). Whole genome sequencing of the isolates was performed using the Illumina NextSeq 550 next-generation sequencing (NGS) platform and the Paragon CleanPlex® SARS-CoV-2 panel. The raw sequence data were then analyzed using various bioinformatics tools such as Genome Detective, Unipro UGENE and Geneious Prime workflows to investigate the genome size effects in the genetic material of the isolates. According to our results, in vitro passaging, at passage number 10, four non-synonymous substitutions and two synonymous substitutions were detected compared to the original isolate. Interestingly, in vivo passaging, at passages 9 and 10, two additional nonsynonymous substitutions were observed. Our obtained result indicated that the SARS-CoV-2 passaging processes in vitro and in vivo affect its genome, we speculated that the host environments obtained in the laboratory selectively pressed on the isolate.