Sanayi kuruluşlarında örgütsel yalnızlığın örgütsel sessizliğe etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of organizational loneliness on organizational silence in industrial organizations
  1. Tez No: 800753
  2. Yazar: MEHMET ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Örgüt içerisindeki çalışan tutum, niyet ve davranışlarını araştırmak şirketleri proaktif bir yaklaşımla birçok maliyetten kurtarabilir. Özellikle, işletmeler örgüt içerisindeki olumsuz davranışları gerçekleşmeden önce önlem alarak düşük verimlilik, zayıf örgüt performansı, yüksek devamsızlık, yüksek devir hızı vb. durumların yol açacağı maliyetleri azaltabilir. Bu çalışmada, örgütlerde sıklıkla görülen olumsuz davranışlardan örgütsel yalnızlık ve örgütsel sessizlik kavramları ele alınarak örgütsel yalnızlığın örgütsel sessizlik üzerindeki etkisi incelenmiştir. Buna ek olarak, örgütsel yalnızlığın duygusal yoksunluk ve sosyal arkadaşlık boyutlarının örgütsel sessizliğin korunmacı, korumacı ve kabullenici sessizlik boyutları üzerindeki etkisine de bakılmıştır. Bu amaçla, Osmaniye'de bulunan bir holdinge ait üç firmadan basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile 317 çalışana uygulanan anket ile veriler elde edilmiştir. Bu verilerin analizi için, frekans analizi, keşfedici faktör analizi, korelasyon analizi ve Çoklu Regresyon Analizi uygulanmıştır. Bulgulara göre, örgütsel yalnızlık ile örgütsel sessizlik istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu, örgütsel yalnızlığın örgütsel sessizlik üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Investigating employee attitudes, intentions, and behaviors within the organization can save companies from many costs with a proactive approach. In particular, businesses take precautions before negative behaviors in the organization occur, and they can prevent low productivity, poor organizational performance, high absenteeism, high turnover rate, etc. can reduce the costs caused by the situations. In this study, the effects of organizational loneliness on organizational silence were examined by considering the concepts of organizational loneliness and organizational silence, which are frequently seen in organizations. In addition, the effects of emotional deprivation and social companionship dimensions of organizational loneliness on Acquiescent voice, Defensive voice, and ProSocial voice dimensions of organizational silence were also examined. For this purpose, data were obtained by a questionnaire applied to 317 employees by simple random sampling method from three companies belonging to a holding in Osmaniye. For the analysis of these data, frequency analysis, exploratory factor analysis, correlation analysis, and Multiple Regression Analysis were applied. The findings showed that there is a statistically significant relationship between organizational loneliness and organizational silence, and organizational loneliness has a significant effect on organizational silence.