Hz. İbrâhim dönemi elçilerinde evlat-ebeveyn ilişkisi
The relationship with the son and the parents in the ambassadors of the era of Ḥazrat Abraham
  1. Tez No: 800770
  2. Yazar: YUNUS EMRE BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, Hz. İbrâhim Dönemi Elçilerinde Evlat-Ebeveyn ilişkisini ele almıştır. Çalışma iki bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde konuyla ilgili elçilerin aile fertleriyle yaşadıkları olaylar kısaca anlatılmıştır. Bu dönemde Hz. İbrâhim'in çevresinde birçok elçinin bulunduğu görülmüştür. Onların hayatları, kıssaları ve Kur'ân'da anlatılan durumlarına kısaca ve kronolojik olarak temas edilmiştir. İkinci bölümün ilk kısmında bu dönemdeki resullerin elçiler olarak ve babalar-eşleri olarak evlatlarıyla yaşadıkları olaylar anne-baba ve çocuk ilişkileri kapsamında incelenmiştir. Bu açıdan Kur'ân'da Hz. İbrâhim, Hz. Lût, Hz. İsmâil, Hz. İshâk, Hz. Yakûb ve Hz. Yûsuf kıssaları baba-anneler olarak çocuklarıyla münasebetleri irdelenmiştir. Yine ikinci bölümün ikinci kısmında ise evlatların, yani elçilerin çocuklarının anne ve babalarına yani elçi olan babalarına karşı davranışları ele alınmıştır. Aile fertleri arasındaki ilişkiler ele alınırken özellikle evlatların anne ve babayla olan münasebetlerindeki örnek oluşturacak münasebetlere temas edilmiştir. Bir başka temas edilen nokta ise anne ve babanın evlatlarıyla olan ilişkilerinde olmuştur. Bu bağlamda nebilerin aile bireyleri ile ilişkilerinde örnek birer şahsiyet oldukları vurgulanmıştır. Ayrıca burada incelenen aile içerisindeki ilişki biçimlerinin, geçmişten günümüze kadar her topluma hitap edebilecek özellikte oluşlarına dikkat çekilmiştir. Bu açıdan özellikle müslüman aile bireyleri için elçilerin aile fertleriyle olan ilişkileri, örnek olmalarıyla ilişkilendirilmiştir. Resullerin aile fertleriyle ilişkileri ele alınırken öncelikle Kur'ân'da yer alan ayetlerden, ardından tefsir, hadis ve tarih kitaplarından, tezlerden, makalelerden istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work had dealt with the relationship with the son and the parents in the ambassadors of the era of Ḥazrat Abraham. The study had been composed of two parts. In the first chapter, the events that the ambassadors experienced with their family members had been briefly explained. During this period, it had been seen that there were many ambassadors around Ḥazrat Abraham. Their lives, parables and situations described in the Qur'ān had been briefly and chronologically touched upon. In the first part of the second chapter, the events of the prophets/rasūl in this period as ambassadors and as fathers-wives with their children had been examined within the scope of mother-father and child relationships. In this respect, the parables of Ḥazrat Abraham, Ḥazrat Lūṭ, Ḥazrat Ismāʿīl, Ḥazrat Ishāq, Ḥazrat Yaʿqūb, Ḥazrat Joseph in the Qur'ān and their relations with their children as fathers and mothers had been investigated. Again, in the second part of the second chapter, the behaviors of the children as the children of the ambassadors towards their parents, especially their fathers who are the ambassadors had been discussed. While dealing with the relations between family members, the relations that will set an example in the relations of children with their parents had been mentioned. Another point of the subject was the relations of parents with their children. In this context, it had been emphasized that the prophets/nabī were exemplary personalities in their relations with their family members. In addition, the fact that the types of relationships within the family examined here are capable of appealing to every society from the past to the present had been drawn attention. In this respect, especially for Muslim family members, the relations of the ambassadors with their family members had been associated with being an example. While dealing with the relations of the prophets/rasūl with their family members, firstly the verses in the Qur'ān, then the sources of the field of tafsīr, ḥadīth and history books, theses and articles had been benefited.