Bir tekstil fabrikasında çalışan kadın işçilerde eğitimin aile planlaması konusundaki bilgi tutum ve davranışlarına etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 80079
  2. Yazar: SERDAR SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 671
Özet
ÖZET: Eğitimin Aile Planlaması konusunda bilgi tutum ve davranışlara etkisini saptamak amacıyla 1995-1996 yıllan arasında bir tekstil fabrikasında yapılan müdahale araştırmasına katılan 153 kadın işçinin araştırmanın başlangıcına göre araş tırmanın sonunda Aile Planlaması bilgi, tutum ve davranış değişikliği incelenmiştir. Önce durum saptama araştırması ile kadın işçilerin Ana Sağlığı ve AP ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları saptanmıştır. Daha sonra sözel ve yazdı broşür yolu ile eğitim uzman hekim tarafından verilmiştir. Eğitimden 5 ay sonra izlem araştırması yapılmıştır.Kadın işçilerin bilgi, tutum ve davranış değişikliği incelenmiştir. İşçilerin ihtiyaçlarına göre yazılmış olan broşürü okumaları, beğenme durumları bu tür eğitimlere devam etmede gereklilik olup olmadığı hakkındaki düşünceleri saptanmıştır. Müdahale sonrası kadın işçilerin Ana Sağlığı konusundaki bilgilerinde önemli iyileşme, AP yöntemlerini bilme oranında yükselme olmuştur. Kadın ve erkekte cerrahi sterilizasyonla ilgili doğru bilgi oram önemli ölçüde yükselmiştir. Cerrahi yöntem seç meleri ile ilgili tutumları değişmiştir. Etkili yöntem kullanmayla ilgili olumlu davranış değişikliği meydana gelmiştir. Araştırma sonuçlarının ışığı altında kadınların toplu olarak bulundukları işyerlerinde AP konusunda uygulanabilecek eğitim programlan ile ilgili önerilerde bulunul muştur. -64-
Özet (Çeviri)
SUMMARY : OBSERVATIONS OF THE EFFECT OF EDUCATION ON WOMEN WORKERS AT A TEXTILE FABRIC ABOUT ATTÎTUTE AND BEHAVIOUR TO FAMILY PLANNING. In order to determine about the effect of education on family planning knowledge,attitude and behaviour in the years 1995-1996 a research has been made on 153 women workers, working at a textile fabric, the changes in their knowledge, attitude and behaviour about Family Planning before and after the research have been investigated. First, with a situation fixing research the knowledge, attitude and behaviour about Mother Health and Family Planning of the women participators, has been determined. Then education has been supplied both by interviewing and writen booklets given by an expert doctor. 5 Months after the education a new research has been done to follow the situation. The women workers' knowledge, attitude and behavior has been investigated. These things are determined.The way of reading the booklets prepared according to the workers', needs, if they did or did not like it, their thoughts about the need of the continuity of such educations. After the interference, an important improvement in the women workers' knowledge about the Mother Health, and on improvoment in the knowledge of the methods of Family Planning has been observed.The rate of wright knowledge about the surgical sterilization in women and men has increased. Their attitude in choosing the surcical method has changed. Positive behavior changes have occured abored using the effective method under the light of the resarch results some suggestions have been made about the Family Planning education programmers in the working places where the women are collectively.KEYWORDS : FAMILY PLANNING, RESEARCH GROUP, CHANGE OF INFORMATION, ATTTTUTE, BEHAVIOUR. -65-