An Operations management system for the MVS/XA operating system
- Tez No: 8008
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
iv ÖZET Bu tezde, bir bilgi işlem merkezinde batch işlerin, planlanma ve sisteme gönderilmelerini sağlayan bir işletim yönetimi sistemi sunulmaktadır. Kullanıcı, bir batch işi, 1) çalışma devreleri, 2) işin, öncüllerine olan bağımlılığı (precedency relation), 3) işin herhangi bir kaynağın kullanılabilir olmasına bağımlılığı (data dependency) ve 4) çalışma (execution) sırasında gerekecek olan kaynaklar aracılığıyla tanımlayabilir, öncüllere olan bağımlılık yönlü grafiklerle (directed graphs) belirtilir. Kaynakların kullanılabilirliğine olan bağımlılık ise, işlerin, paylaşılan bir kütükteki değişkenlere çeşitli değerler atamasıyla gerçekleştirilir. Sistemin sağladığı planlama işlevleri uzun-dönem planlama ve günlük planlamadır. Uzun-dönem plan, belli bir sürede çalıştırılacak olan işleri listeler ve günlük planlama için temel oluşturur. Günlük işlem planı, o gün çalıştırılacak olan işlerin birbirlerine olan bağımlılıklarını, çalışma sırasını ve sistem kaynaklarına olan gereksinimlerini listeler. Bu planın çalıştırılması aynı anda çalışan iki ayrı program ile sağlanır. Bunlardan ilki, iş gönderme (job submission), işlerin belirlenen sırada sisteme gönderilmelerini sağlar. Bu, işlerin önceki işlere bağımlılıklarını gösteren grafiğin, sanki, birden fazla işlemciye iş gönderiliyormuş gibi çoklu iş zinciri oluşturularak izlenmesi ile sağlanır. Diğer program, iş izleme (job tracking) ise, sistemde çalışan işleri takip eder ve tamamlanan işleri, iş gönderme programına bildirir. Tüm sistem PL/1 dili ve PL/l'nın multi-tasking programlama özelliklerinden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. MVS/XA işletim sisteminde çalışan ISPF/PDF ve SDSF ürünlerinden de faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT This thesis introduces an operations management system which I provides features to plan and to schedule batch workload in the operations department of a DP center. The user can define a CPU- job in terms of its 1) processing cycles, 2) job dependencies - prerequisite jobs, 3) data dependencies - dependencies on availability of a resource and finally 4) its special resource requirements. Job dependencies are represented by a directed, acyclic graph. Data dependencies are realized by flags in a shared file which jobs themselves update. The planning functions available are long-term planning and daily scheduling. The long-term plan documents the future batch workload of the installation for a specified time range and serves as a basis for the daily scheduling function. The daily operating plan, which is actually a graph, represents the dependencies and requirements of jobs scheduled to run on a single day. The execution of the daily schedule is fulfilled by two concurrent tasks, job submission and job tracking. The job tracking task monitors the jobs executing and signals the end of jobs to job submission task. The design of job submission task consists of a graph traversing algorithm which is extended to include outputting 'n' streams of jobs as if 'n' parallel servers are executing. The system is realized in MVS/XA operating system with JBS2 as its job entry subsystem. It is implemented in Pk/1 language, using its multi-tasking features. Also, the products ISPF/PDF and SDSF in MVS/XA are made use of. The design and implementation can be extended to include job restart/recovery functions.