Deadlock detection problem in computing systems: A simulation approach using a priority based deadlock detection algorithm
  1. Tez No: 8009
  2. Yazar: SEMA F. AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu teşde bilgisayar sistemlerindeki kilitlenme yakalama sorunu incelenmektedir. Kilitlenme modelleri ve konu hakkında yayınlanmış bazı algoritmalar tanıtılmaktadır. Daha Once düzeltilmiş“önceliğe Dayalı Bir Kilitlenme Yakalama Algoritması”açıklanmaktadır. Algoritmayı daha verimli ve doğru yapmak için bazı değişiklikler önerilmektedir. Algoritmanın son hali tek işlemcili bir sistem için benzetimlenmektedir. Değişikliklerin etkisini göstermek amacı ile, alınan sonuçlar değişiklikler yapılmadan alınan sonuçlarla karşılaştırılmaktadır. Yapılan değişikliklerle sistemin daha başarılı olduğu gözlenmektedir. Ayrıca ileride yapılacak olan benzetim çalışmaları için dağıtılmış bir sistem modeli önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the deadlock detection problem in computing systems is examined in detail. Deadlock models and some published algorithms on deadlock detection are discussed. A modified priority based algorithm is introduced and some more s modifications are offered to make the algorithm correct and more efficient The final version of the algorithm is simulated for a single-site system. To show the effects of these modifications, the simulation results obtained with modifications are compared with the results obtained without them. It is observed that after the modifications, the system performed better. For further simulation studies, a distributed system model is offered.