Nöropazarlamanın tüketici davranışına etkisi: Gıda sektörü ürünlerine yönelik bir araştırma
The effects of neuromarketing in consumer behavior: The study based on food and beverage products
  1. Tez No: 800806
  2. Yazar: BİRGÜL ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu akademik çalışma, son günlerde etkinliği artan nöropazarlamanın, tüketim üzerinde büyük etkisi olan gıda sektörünü baz alıp inceleyerek, tüketici davranışlarına etkisini araştıran bir çalışma olmuştur. Tüketici davranışlarının altında yatan sosyal ve psikolojik sebepleri analiz etmek için oldukça etkili olan nöropazarlama, tüketicilerle en doğru noktada buluşmayı hedefleyen bir pazarlama türüdür. Araştırmadaki amaç̧, nöropazarlama ile beynin işleyişini çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak tüketicilerin gıda sektöründeki satın alma algısını baştan sona gerek nöropazarlama teknikleri ile gerekse yapılan anket ile araştırma çalışmaları doğrultusunda inceleyerek tüketici davranışlarını anlamaya çalışarak belirli sonuçlara ulaşmaktır. Bu amaç doğrultusunda yapılan araştırma sonucunda; İstanbul ilinde yaşayan ve nöropazarlama konusunda temel bilgi sahibi olan 18 yaş üzeri gıda ürünü tüketicilerinin nöropazarlamaya ilişkin algılarının tüketici davranışları üzerinde anlamlı ancak kısmi bir etkiye sahip olduğu, ayrıca bilinçaltı reklamların olumsuz etkilerinin ve bilinçaltı mesajlara yönelik farkındalığın bilinçaltı mesaj algısı üzerinde anlamlı etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This academic study has been a study that investigates the effects of neuromarketing on consumer behaviours which has increased in recent days based on the food sector. Neuromarketing is a strategy of marketing that aims to bring together consumers under the same roof, also which is highly effective for analysing the social and psychological causes of the consumer behaviour. The aim of the research is trying to understand the consumer behaviours by researching the neuromarketing and brain function with analysing the perception of any customer buying decisions based on food sector, and as a result of that works out with the research studies both neuromarketing techniques and the survey. As the result of this study, it is found that the perception of food product consumers who are above 18 and live in Istanbul and have basic information about neuromarketing towards neuromarketing has significant but partial effect on their consumer behaviour; moreover, negative influences of subliminal advertisements and awareness on subliminal messages have significant effect on subliminal message perception.