Ergenlerin gelecek beklentileri ile duygusal özerklik vepsikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişki
The relationship between adolescents'future expectations and emotional autonomy and psychological resilience
- Tez No: 800807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerin gelecek beklentileri ile duygusal özerklik ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma kapsamında aynı zamanda bu temel özellikleri bazı demografik değişkenlerin etkileme durumu da incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmanın genel evreni 14-17 yaş arasında tipik gelişim özellikleri gösteren ergenlerdir. Araştırmanın örneklemi 2022-2023 eğitim-öğretim dönemi içinde Konya ve Ankara'daki liselerde öğrenim gören ergenlerdir. Araştırmanın çalışma grubunun seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden 'benzeşik homojen' örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin elde edilmesinde Kişisel Bilgi Formu, Ergen Gelecek Beklentileri Ölçeği, Duygusal Özerklik Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin frekans, ortalama, standart sapma değerleri ayrı tablolar halinde düzenlenmiştir. Ergenlerin demografik değişkenlerine göre gelecek beklentileri, duygusal özerklikleri ve psikolojik sağlamlık düzeyleri, t testi ile analiz edilmiştir. Gruplar arasında anlamlı düzeyde farklılaşmanın olup olmadığını test etmek amacıyla Anova testi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler sonucunda ergenlerin gelecek beklentilerinin, duygusal özerkliklerinin ve psikolojik sağlamlık değerlerinin cinsiyet, yaş, sınıf ve algılanan anne baba kavga etme durumları ve travma yaşantıları değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaştığı saptanmıştır. Ergenlerin gelecek beklentileri, duygusal özerklik ve psikolojik sağlamlıkları cinsiyete ve sınıf değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Erkek erkeklerin psikolojik sağlamlık düzeyleri kız ergenlere göre daha yüksektir. Özel lise öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ortalamaları meslek lisesi öğrencilerinden anlamlı olarak daha yüksektir. Annesi üniversite mezunu olan ergenlerin psikolojik sağlamlık ortalamaları daha yüksektir. Anne babası birlikte yaşayan gençlerin gelecek beklentisi ortalamaları anne babası ayrı yaşayan veya anne/babası vefat eden ergenlere göre daha yüksektir. Araştırma sonunda ergenlerin gelecek beklentileri, duygusal özerklik ve psikolojik sağlamlıklarına ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between adolescents' future expectations, emotional autonomy and psychological resilience. Within the scope of the research, the effect of some demographic variables on these basic features was also examined. In accordance with this purpose; In the study, the relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was applied. The general population of the study is adolescents who show typical developmental characteristics between the ages of 14-17. The sample of the research; Adolescents studying at high schools in Konya and Ankara in the 2022-2023 academic year. In the selection of the study group of the research, the 'homogeneous homogeneous' sampling method, one of the purposive sampling methods, was used. Personal Information Form, ''Adolescent Future'', ''Expectations Scale'', ''Emotional Autonomy Scale'' and ''Brief Psychological Resilience Scale'' were used to obtain the data. Frequency, mean and standard deviation values of the data are arranged in separate tables. Future expectations, emotional autonomy and psychological resilience levels of adolescents according to demographic variables were analyzed by t test. Anova test was used to test whether there was a significant difference between the groups. As a result of the data obtained in the research; It has been determined that the future expectations, emotional autonomy and psychological resilience values of adolescents differ according to the variables of“gender, age, class and perceived parental fighting and trauma experiences”. Adolescents' future expectations, emotional autonomy and psychological resilience; it is different according to“gender and class variable”. Men's psychological resilience levels are higher than girls' adolescents. The average of psychological resilience of private high school students is higher than that of vocational high school students. The mean psychological resilience of adolescents whose mothers are university graduates is higher. Adolescents whose parents live together have higher future expectations than adolescents whose parents live separately or whose parents have passed away. At the end of the research, suggestions were presented regarding the future expectations, emotional autonomy and psychological resilience of adolescents.