İnterlökin-6 geninin genetik polimorfizmi ve çoklu miyelomlu ırak hastalarından oluşan bir örnekte bazı biyokimyasal yönlerinin değerlendirilmesi
Genetic polymorphism of interleukin-6 gene and evaluation of some biochemical aspects in a sample of iraqi patients with multiple myeloma
- Tez No: 800808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çoklu miyelomlu hastalarda yüksek düzeyde büyüme faktörü IL-6 bulunur. Sağlıklı bireylerde, IL-6 geninde (-174 G/C) bir polimorfizm konumunda C alelinin varlığı ile IL-6 düzeyleri arasında düşük bir bağlantı söz konusudur. Bu çalışmanın amacı, insanlarda IL-6 (-174 G/C) promoter polimorfizminin baskınlığını ve bunun MM hastalığının gelişimi ile bağlantısını araştırmaktır. Toplamda 100 örnekte (50 hastayı 50 sağlıklı) karşılaştırma yapılmış olup, hastaların 42'si erkek (%21) ve ortalama yaş 58 (26-80 yaş) olmuştur. PCR kullanarak moleküler bir analiz yaptıktan sonra IL-6'nın (-174 G/C) doğası keşfedebilir. Hastalıktan etkilenen insan grubu için %4 CC, %42 GC ve %54 GG şeklinde bir dağılım bululnmuştur. C alelinin fazlalık seviyesinin 0,25 olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, belirli bir polimorfizmin MM hastalığı geliştirme şansı üzerinde bir etkisinin olmadığını gösteren kontrol grubununkilere eşdeğer olmuştur. Biyokimyasal tetkiklerde böbrek yetmezliği olan hastaların ortalama serum kreatinin düzeyi (3,7±0,17) mg/dL, kan üre düzeyi (61,1±1,4), kalsiyum (26,3±0,97) ve albümin (24,5±0,75) olarak bulunmuştur. Bu faktörlerle ilgili olarak, araştırma grupları bir dizi birbirlerinden önemli ölçüde farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Patients with multiple myeloma have high levels of growth factor IL-6. In healthy individuals, there is a low correlation between the presence of the C allele at a polymorphism location in the IL-6 gene (-174 G/C) and IL-6 levels. The aim of this study was to investigate the dominance of the IL-6 (-174 G/C) promoter polymorphism in humans and its association with the development of MM disease. Comparison was made in a total of 100 samples (50 patients 50 healthy), 42 of the patients were male (21%) and the mean age was 58 (26-80 years). After performing a molecular analysis using PCR, the nature of IL-6 (-174 G/C) can be discovered. A distribution of 4% CC, 42% GC, and 54% GG was found for the group of people affected by the disease. The redundancy level of the C allele was determined to be 0.25. These results were equivalent to those of the control group, which showed that a particular polymorphism had no effect on the chance of developing MM disease. In biochemical tests, the mean serum creatinine level (3.7±0.17) mg/dL, blood urea level (61.1±1.4), calcium (26.3±0.97), and albumin (24 ±0.75) in patients with renal failure. Regarding these factors, a number of research groups differed significantly from each other.