Yaşlı bireylerde malnütrisyonun saptanması, beslenme durumu ve bazı biyokimyasal parametrelerin sarkopeni ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Detection of malnutrition in elderly individuals, evaluation of the relationship of nutritional status and some biochemical parameters and sarcopenia
  1. Tez No: 800827
  2. Yazar: BEYZA NUR CİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE MERVE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma bir huzurevinde kalan 65 yaş ve üzeri yaşlılarda malnütrisyonun saptanması, beslenme durumu ve bazı biyokimyasal parametrelerin sarkopeni ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 32 erkek 38 kadın toplamda 70 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerle yapılan anket formunda bireylerin genel özellikleri, genel sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite seviyeleri ve 24 saatlik besin tüketim kaydı sorgulanmıştır. Bireylerin Tanita RD-545 BİA cihazı ile vücut kompozisyonu belirlenmiş, antropometrik ölçümleri alınmış ve TAKEI el dinamometresi ile el kavrama gücü ölçülmüştür. Bireylerin hasta dosyalarından biyokimyasal parametreler bilgi formu oluşturulmuştur (LDL-HDL-total kolesterol, kreatinin, demir bağlama kapasitesi, trigliserit, ALT, AST, glukoz, üre, demir, %HBA1C, serbest T3, serbest T4, TSH, B12). Bireylerde beslenme durumunu belirlemek için MNA Testi ve sarkopeni durumunu belirlemek için SARC-F testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan kadınların %3.1'inde malnütrisyon görülmekteyken erkeklerde malnütrisyon tespit edilmemiştir. Kadınların %15.6'sında, erkeklerin %26.3'ünde malnütrisyon riski tespit edilmiştir. Sarkopeni sıklığı ise kadınlarda %21.9, erkeklerde %21.1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine malnutrition, to evaluate the relationship between nutritional status and some biochemical parameters and sarcopenia in elderly people aged 65 and over staying in a nursing home. Total of 70 individuals, 32 males and 38 females, were included in the study. In the questionnaire form made with the individuals participating in the study, the general characteristics of the individuals, their general health status, nutritional habits, physical activity levels and 24-hour food consumption record were questioned. Body composition of individuals was determined with Tanita RD-545 BIA device, anthropometric measurements were taken and hand grip strength was measured with TAKEI hand dynamometer. Biochemical parameters information form was created from the patient files of the individuals (LDL-HDL-total cholesterol, creatinine, iron binding capacity, triglyceride, ALT, AST, glucose, urea, iron, %HBA1C, free T3, free T4, TSH, B12). The MNA Test was used to determine the nutritional status of the individuals and the SARC-F test was used to determine the sarcopenia status.While malnutrition was observed in 3.1% of women participating in the study, no malnutrition was detected in men Malnutrition risk was detected in 15.6% of women and 26.3% of men.