Design and simulation of smart parking system using image segmentation and deep learning
  1. Tez No: 800829
  2. Yazar: ALI JAMEEL HAJI AL-SAEDI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde elektronik süreçlerin ortaya çıkması, gerek video konferanslar, radyo, internet, uydu aracılığıyla iletiler yoluyla olsun, iletişim başta olmak üzere çeşitli ekonomik alanlarda insanların yaşamlarına hız ve dinamizm getirmiştir. Ancak giderek hızlanan bu yaşam hızına ayak uydurabilmek için iş, üniversite, banka, spor salonu gezilerinin saatler öncesinden birçok kez başlaması gerekiyor. Kaotik trafik ve trafik sıkışıklığına ek olarak, park yeri bulma konusunda giderek artan bir sorun var. Park sorunu dünya çapında bir sorundur. Halihazırda soruna fikir ve çözüm üreten firmalar var. Budapeşte'de, akıllı park yeri göstergelerine ek olarak, aracı park yerinin çeşitli yönlerindeki boşluklara taşımak için, şehir genelinde bilgisayar programları tarafından hareket ettirilen yeraltı otoparklarının inşası için halihazırda büyük bir proje var. park yerini bulmak için. araç sürücüsü dönene kadar saklanacak en iyi konum. Bu tip park etmenin önemi, modern dünyada karşılaşılan zorlukların azaltılmasında kanıtlanmıştır.Geliştirilen prototipte, otomatik bir park yerinin kontrolü simüle edilmiştir. Bu prototip, park yerlerinin kontrolünün, MATLAB r2018a içindeki 7 segmentli bir ekran aracılığıyla otomobillerin varlığını veya yokluğunu bildirerek sürücüyü uyarmasını sağlar. Prototip formundaki bu çözüm, otomatik parktan yararlanmak isteyen binalarda önceden planlama yapılarak gerçeğe uyarlanabilir.
Özet (Çeviri)
The advent of electronic processes, nowadays, has brought speed and dynamism to people's lives in various economic areas, especially in communication, whether through messages via videoconferences, radio, internet, satellite. However, to keep up with this pace of life, which is increasingly accelerated, it is necessary that trips to work, college, bank, gym, start many times hours before. In addition to chaotic traffic and traffic jams, there is an increasingly frequent problem of finding parking spaces The parking problem is a worldwide issue. There are already companies producing ideas and solutions to the problem. In Budapest, there is already a major project for the construction of underground car parks throughout the city that use, in addition to intelligent parking space indications, to move the vehicle to spaces in various directions of the parking lot, being moved by computer programs in order to find the parking space. best position to be stored until the vehicle driver returns. the importance of this type of parking has been attested to reducing the difficulties encountered in the modern worldIn the developed prototype, the control of an automated parking lot is simulated. This prototype establishes that the control of parking spaces signals the presence or absence of cars through a 7-segment display inside MATLAB r2018a, alerting the driver. This solution in prototype form can be adapted to reality with prior planning in buildings that want to take advantage of automated parking