Çapraz akışlı su soğutma kulelerinin performansının sayısal olarak incelemesi
Numerical investigation of the performance of cross-flow water cooling towers
- Tez No: 800844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Dünyada küresel sıcaklık artışıyla sanayide ve günlük hayatımızda kullanılan soğutma sistemleri günden güne artış göstermektedir. Bu sistemler içerisinde Soğutma kulesi de önemli bir rol oynar. Su soğutma kulelerinin ana çalışma prensibi sıcak su ve hava arasında ısı transferi sağlayarak suyun buharlaşmasıdır. Bu buharlaşma sonucunda su kütlesinde azaltma oluşur. Zaman geçtikçe dünyada kuruluk ve çevre kirliği benzeri sorunlarla karşı karşıya kalınmıştır. Bu nedenle soğutma kulelerinde uygun malzeme kullanımı, su buharlaşma oranı, güç tüketimi gibi parametrelerin soğutma kulelerinin performansına etkileri başlıca araştırma konuları arasına girmiştir. Çeşitli soğutma kuleleri bulunmaktadır. Literatürde zorunlu çapraz akışlı su soğutma kulesi dışında çok fazla araştırma bulunmuştur. Bu tez çalışmasında, zorunlu çapraz akışlı su soğutma kulesinin ANSYS CFX programıyla performansını incelenmiştir. Çalışmada yer alan soğutma kulelerinin geometrik boyutları ve sınır koşulları değerleri gerçek değerlere yakın olacak şekilde alınmıştır. 2m genişliğinde, 2m uzunluğunda ve 3m yüksekliğindeki soğutma kulesinin geometrisi SOLIDWORK yazılımı kullanılarak hazırlanmış, soğutma kulesinin performans analizi için ANSYS CFX yazılımı kullanılmıştır. ANSYS CFX programında ağ oluşturduktan sonra SETUP bölümünde sınır şartları tanımlanmıştır. Analizde, soğutma kulesinden çıkan suyun sıcaklığına göre hava hızı, su damlacık çapı ve giriş suyu sıcaklığı değişiminin etkisi incelenmiştir. Soğutma kulesi için tasarım açısından uygun veri değerleri seçilmiştir. Çalışmada hava hızları 2 m/s, 4m/s, 6 m/s ve 8m/s, su damlacıklarının çapları 0.01, 0,008, 0,005 ve 0.001 m ve giriş suyu sıcaklıkları (306.15, 309.15, 311.15 ve 313.15 K ) olarak seçilmiştir. Ayrıca farklı proses suyunun kütlesel debi değerleri için soğutma aralığı ve hava hızı arasındaki ilişki de incelenmiştir. Çalışma sonucunda, soğutma kulesinden çıkan su sıcaklığındaki değişimin tüm deneylerde makul olduğu ve zorunlu çapraz akışlı su soğutma kulelerinin soğutma aralığı değişimin kabul edilebilir düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With rising global temperatures, cooling systems used in business and in our daily lives are becoming more common, and the cooling tower is a vital part of this system. As time went on, problems such as dryness and environmental pollution were encountered in the world. For this reason, the effects of parameters such as the use of appropriate materials, water evaporation rate, and power consumption in cooling towers on the performance of the cooling towers are among the main research subjects. Except for the forced cross-flow water cooling tower, there are several varieties of cooling towers and extensive study. The performance of a forced cross-flow water cooling tower is investigated using the ANSYS CFX tool in this thesis. The cooling towers' geometric dimensions and boundary condition values were assumed to be close to the true values throughout the study. While SOLIDWORK software was used to construct the geometry of the 2 m wide, 2 m long, and 3 m high cooling tower, ANSYS CFX software was utilized to do the cooling tower's performance analysis. Boundary conditions are defined in the setup part of the ANSYS CFX application after the network has been created. The impact of air velocity, water droplet diameter, and inflow water temperature on the temperature of water leaving the cooling tower was explored in this study. The appropriate data values for the cooling tower were chosen from the point of view of appropriate design conditions. In this way, the values are close to the real values and the results are close to the results of real cooling towers. In the study, air velocity 2, 4, 6, and 8 m/s, diameters of water droplets 0.01, 0.008, 0.005 and 0.001m, and inlet water temperature 306.15, 309.15, 311.15, and 313.15 K was chosen. The association between cooling range and air velocity for different process water mass flow rate values was also looked into. As a consequence of the research, it was established that the cooling tower's water temperature change was reasonable in all studies, and the forced cross-flow water cooling towers' cooling range was acceptable.