Revitalizing Ottoman equine heritage: Transformation of 19th century horse breeding practices and their impacts on the Ottoman Empire
Osmanlı atçılık mirasının yeniden canlandırılması: 19. yüzyıl at yetiştiriciliği uygulamalarının dönüşümü ve bunların Osmanlı İmparatorluğu üzerindeki etkileri
- Tez No: 800859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu tez, atların ekonomik, sosyal, bilimsel ve askeri alanlar gibi çeşitli bağlamlardaki tarihsel önemini ve insan-hayvan ilişkileri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu çalışmanın tezi, insanlar ve atlar arasındaki etkileşimin 16.-19. yüzyıllarda Avrupa'da meydana gelen biyopolitik bir değişimi gösterdiğini ve Osmanlı İmparatorluğu'nun da bu değişimlere uyum sağladığını ileri sürmektedir. Çalışmanın teorik çerçevesi, insanların bu etkileşim üzerindeki etkisini ve bunu modern devlet aygıtları ve veterinerlik bilimi aracılığıyla düzenleme girişimlerini vurgulamaktadır. Bu tezi daha da detaylandırmak için çalışma, Avrupa bağlamında atlara, yetiştiriciliğe ve at bakımına yönelik gelişen tutumları ve bunun sonucunda ortaya çıkan biyopolitik yaklaşımı incelemektedir. Bu yaklaşım, at nüfusunu ve atların toplumdaki rolünü yönetmek için modern devlet aygıtlarının, bilimsel uygulamaların ve veterinerlik tıbbının kullanılmasını içermektedir. Daha sonra çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nun at yönetimine yaklaşımını ve Avrupa'nın atlara yönelik değişen tutumlarına nasıl uyum sağladığını incelemektedir. Osmanlı İmparatorluğu bir“at sorunu”ile karşı karşıya kalmış ve bu sorunu çözmek için devlet haraları, veteriner okulları ve istatistikler gibi Avrupa modeline benzer yöntemler kullanmıştır. Atların insan-hayvan ilişkileri üzerindeki etkisini ve onları yönetmeye yönelik biyopolitik yaklaşımı inceleyen bu çalışma, atların çeşitli bağlamlardaki tarihsel öneminin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktadır. Ayrıca, insanların hayvanlara yönelik tutum ve uygulamalarının biyopolitik düzenlemeyi nasıl şekillendirebileceğine ve geniş kapsamlı sonuçlara nasıl yol açabileceğine ışık tutmaktadır. Nihayetinde bu çalışma, hayvan failliği ve bunun insanlık tarihiyle ilişkisi üzerine daha geniş bir söyleme katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the historical significance of horses in various contexts, such as economic, social, scientific, and military domains, and their influence on human-animal relations. The thesis of this study posits that the interaction between humans and horses shows a biopolitical shift that occurred during the 16th-19th centuries in Europe, with the Ottoman Empire adapting to these changes. The study highlights the impact of humans on this interaction and their attempts to regulate it through modern state apparatus and veterinary science. To further elaborate on this thesis, it examines the evolving attitudes towards horses, breeding, and horse care in the European context and the biopolitical approach that emerged as a result. This approach involved the use of modern state apparatus, scientific practices, and veterinary medicine to manage horse populations and their role in society. Subsequently, the study explores the Ottoman Empire's approach to horse management and adaptation to the changing European attitudes toward horses. The Ottoman Empire faced a“horse problem”and utilized similar methods to the European model, such as state stud farms, veterinary schools, and statistics. By examining the impact of horses on human-animal relations and the biopolitical approach to managing them, this study provides a comprehensive understanding of the historical significance of horses in various contexts. Additionally, it sheds light on the ways in which human attitudes and practices towards animals can shape the biopolitical landscape and have far-reaching consequences. Ultimately, the study contributes to the broader discourse on animal agency and its relation to human history.