Time, temporality and social transformation in the work of Ahmet Hamdi Tanpınar
Ahmet Hamdi Tanpınar'ın eserinde zaman, zamansallık ve toplumsal dönüşüm
- Tez No: 800861
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CEYLAN TOKLUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bir edebiyatçı, bir edebiyat tarihçisi ve şair olarak Ahmet Hamdi Tanpınar, kendisini var eden kültürel şartları yansıtacak şekilde, kendi yaşamını bir esere dönüştürmüş bir yazardır. Böylelikle bu eser bir edebi eser olarak bugün özellikle o toplumun o günkü gerçekliğine ulaşmak isteyen başkaca ilgi odakları için bir kaynak vazifesi görmüştür. Türk modernleşmesi içindeki kayıp bir mazinin yeniden inşası ya da toplumun geçmişi ve geleceği arasındaki tarihsel kopukluk ve süreklilik tartışmaları içindeki bir çok yorumsal ihtiyacın giderilmesine imkan vermiş olan bu kaynağın en temel özelliği olan anlatıcı ve aktarıcı vasfı ona yönelen ilginin hep marjinlerinde kalmıştır. Tanpınar'ın eserlerinde ve ona yönelen ilginin marjinlerinde kalan sosyal bilimsel ayrıcalığı ise Niyazi Berkes ya da Sabri Ülgener gibi çağdaşı olan diğer düşünürlerin ve bizzat kendi yorumcularının sürekli kör noktalarında kalan bir boşluğa bir toplumsal etkileşim hikayesini yerleştirmiş olmasıdır. Bunu kadim bir tartışma olan aktör-yapı başta olmak üzere daha büyük anlatıların içinde sürekli yeniden üretilen doğu-batı, süreklilik-kopuş ve özne-nesne gibi duatilerin merkezine tekil bir ilgi odağı olarak insan deneyimini yerleştirerek yapmıştır. Belirli bir sosyolojik yöntemi kullanmamış olmasına karşın romanlarındaki toplumsal ve kültürel tikelliklerin sunumu başta Georg Simmel olmak üzere“etkileşim”kavramını sosyoloji teorisinin merkezine yerleştirmiş figürlerin teorik tercihlerine yakınsamıştır. Bu çalışmanın temel amacı Ahmet Hamdi Tanpınar'ı, kelimeye Walter Benjamin'in verdiği anlamda bir“hikaye anlatıcısı”olarak aktardığı insan deneyiminin ve bu deneyimin toplumsal etkileşime dönüşme biçimlerinin bir sosyoloji monografisi olarak kullanılabilme imkanlarını sorgulamak ve barındırdığı teorik perspektifleri ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
As a man of letters, a literary historian, and a poet, Ahmet Hamdi Tanpınar is a writer who has transformed his life into a work reflecting the cultural conditions that created him. As a literary work, this work serves as a source for those who want to reach the historical reality of Turkish society. As a narration of Turkish modernization, this source allowed many interpretive needs to be met in reconstructing a lost past or the idea of historical disconnection. However, the essential feature of this source has always remained at the margins of the interest directed toward him. The social scientific privilege of Tanpınar in his works is that he has placed a social interaction story in a void that is constantly in the blind spots of other contemporary thinkers such as Niyazi Berkes or Sabri Ülgener. He did this by placing the human experience as a singular focus of interest in the center of the dualities, such as east-west, continuity-rupture, and subject-object, an ancient discussion. Although he did not use a specific sociological method, the social interaction environments he revived in the works cognate with the theoretical preferences of sociologists who placed the concept of“interaction”at the center of sociological theory, especially that of Georg Simmel. The primary purpose of this study is to think of Ahmet Hamdi Tanpınar as a“storyteller”in a sense coined by Walter Benjamin and to question the possibilities of using the human experience he conveys as a sociological monograph and to reveal the theoretical perspectives it has.