Perceptions of age and aging after retirement in the case of urban professional women in Ankara
Ankarada'daki kentli ve meslek sahibi kadınların emeklilik sonrası yaş ve yaşlılık algıları
- Tez No: 800866
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tezin amacı, kentli profesyonel kadınların yaş ve emeklilik sonrası yaşlanma algılarını, özellikle kamusal ve özel yaşamlarındaki süreklilik ve değişim kalıplarına odaklanarak analiz etmektir. İlk olarak yaşlı kadınların kronolojik yaşlarına ilişkin algılarına odaklanılmaktadır. Daha sonra, katılımcıların yaşlılık hakkındaki algıları analiz edilip araştırılmıştır. Son olarak, katılımcıların sosyal yaşam deneyimleri, emeklilik sonrası kamusal ve özel alandaki konumları ve deneyimlerine göre analiz edilmektedir. Tez, yaşlı kadınların önceki deneyimlerinin ve kamusal alana katılımlarının, emeklilikten sonra yaşlılığı deneyimleme ve algılama biçimlerini şekillendirdiğini tartışmaktadır. İş deneyimleri yaşlanma sürecine olumlu katkı sağlamakta; kamusal alana katılımları devam etmekte ve sosyal yaşamları aktif kalmaktadır. Çalışma, Ankara'da yürütülen bir saha çalışmasında toplanan verilere dayanmaktadır. Bu kapsamda, 64-75 yaş arası şehirli, emekli ve eğitimli kadınlarla 29 derinlemesine görüşme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze urban professional women's perceptions of age and aging after retirement with a particular focus on patterns of continuity and change in their public and private lives. It first focuses on the perceptions of elderly women about their chronological ages. It then analyzes, the respondents' perceptions on elderliness and is investigated. Lastly the social life experiences of respondents are analyzed with reference to their position and experiences in the public and private realm after retirement. The thesis argues that elderly women's previous experience and participation in the public realm shape the ways in which they experience and perceive of elderliness after retirement. Their working experiences positively contribute to the process of aging; their involvement in the public realm continues and the social lives remain active. The study is based on the data collected during a fieldwork conducted in Ankara. 29 in-depth interviews were conducted with urban, retired, and educated women aged between 64-75.