Çocuk sağlığı izleminde geçici hipogamaglobulinemi tanılı çocukların değerlendirilmesi
Evaluation of children diagnosed as transient hypogammaglobulinemia during well child visits
  1. Tez No: 800867
  2. Yazar: HALİL ÖMER SAFİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜLBİN GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Süt Çocukluğunun Geçici Hipogamaglobulinemisi (SÇGH) çocukluk çağının en sık görülen, genellikle ilk 6 yaşta immünglobulin düzeylerinin normale dönmesi ile karakterize bir immün yetmezliktir. Asemptomatik seyredebilmekle birlikte tekrarlayan enfeksiyonlar eşlik edebilir. Yaşamı tehdit eden ağır enfeksiyonlar nadir görülmektedir. Çalışmamızda SÇGH tanılı çocukların özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tek merkezli retrospektif kohort çalışmasında; Ocak 2005-Aralık 2020 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı İzlem Polikliniği'nde SÇGH tanısı almış ve düzenli takip edilen 55 çocuk çalışmaya dahil edildi. Sosyodemografik bilgiler, tanı yaşı, anne sütü ile beslenme özellikleri, antropometrik ölçümleri, klinik ve laboratuvar bulguları, aşılama kayıtları ve tedavi kayıtları, düzelme yaşları kaydedildi. Bulgular: SÇGH tanılı 55 çocuğun ortalama tanı alma yaşı 5,45±1,7 ay olarak bulundu. SÇGH tanısı alanlardan erkek çocukların sayısı kız çocuklara göre daha fazla idi. En fazla tetkik nedeninin sık geçirilen enfeksiyon öyküsü olduğu saptandı. Olguların %72,7'sinde tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonu, %69,1'inde alt solunum yolu enfeksiyonu ve/veya hışıltı atağı gözlendi. Alerjik hastalıklar çocukların %45,5'ine eşlik etmekteydi ve %21,8'inde atopik dermatit görüldü. Çocukların 44'ünün hipogammaglobulinemisinin devam ettiği dönemde zayıflatılmış canlı aşı uygulamaları yapıldı, hiçbirinde komplikasyon veya reaksiyon görülmediği gözlendi. SÇGH tanısı alan çocukların %43.6'sının (n=24) hiçbir koruyucu tedaviye ihtiyaç duymadığı görüldü. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme oranı %58,2 saptandı. Ortalama düzelme yaşı 16,05±5,70 ay olarak saptandı. Sonuç: SÇGH tanılı çocuklara olgu özelinde değerlendirme sonrası rutin aşılmaları yapılabilir. Çalışmamız SÇGH tanısı alan çocukların izlem özelliklerini inceleyen ilk çalışma olup daha geniş seride yapılacak çalışmalara ışık tutacağını düşünmekteyiz. Anahtar kelimeler : Süt çocukluğunun geçici hipogamaglobulinemisi, izlem, anne sütü, bağışıklama
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Transient Hypogammaglobulinemia of Infancy (THI) is the most common childhood immunodeficiency characterized by normalization of immunoglobulin levels, usually during the first 6 years of age. Although it can be asymptomatic, recurrent infections may accompany. Life-threatening severe infections are rare. The aim of this study was to evaluate the characteristics of children diagnosed as THI. Method: In single-center retrospective cohort study; 55 children who were followed up regularly and diagnosed as THI retrospectively in Istanbul Medical Faculty Well Child Health Clinic between January 2005 and December 2020, were included in the study. Sociodemographic informations, age at diagnosis, breastfeeding characteristics, anthropometric measurements, clinical and laboratory findings, vaccination records and treatment records, and age of recovery were evaluated. Results: The mean age at starting investigation was found to be 5.45±1.7 months. The number of boys diagnosed with THI was higher than that of girls. It was determined that the most common cause of examination was a history of frequent infection. Recurrent upper respiratory tract infection was observed in 72.7% of the cases, lower respiratory tract infection and/or wheezing episodes were observed in 69.1% of the cases. Allergic diseases were present in 45.5% of the children and atopic dermatitis was observed in 21.8% of the children. 44 of the children had attenuated live vaccine during the period of continued hypogammaglobulinemia, and no complications or reactions were observed in any of them. It was observed that 43.6% (n=24) of the children diagnosed as THI did not need any preventive treatment. The rate of exclusive breastfeeding in the first 6 months was 58.2%. The mean age of recovery was 16.05±5.70 months. Conclusions: Routine immunizations can be performed for children with the diagnosis of THI after a case-specific evaluation. Our study is the first study to examine the follow-up characteristics of children who had THI, and we think that our findings will shed light on further studies to be conducted in a larger series. Keywords : Transient hypogammaglobulinemia of infancy, breast milk, breastfeeding, follow-up, immunization