Evaluation of the early childhood education curriculum developed in 2013 according to analytical curriculum evaluation model
MEB 2013 okul öncesi eğitim programının analitik program değerlendirme modeline göre değerlendirilmesi
- Tez No: 800865
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, 2013 yılında geliştirilen okul öncesi eğitim programının, Demirel'in analitik program değerlendirme modeli kullanılarak okul öncesi öğretmen görüşleriyle değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Ankara/Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bağımsız devlet anaokullarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Nicel verileri Ankara'nın tüm ilçelerinden tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 203 okul öncesi öğretmen, nitel verileri ise görüşmeye katılmaya gönüllü olan 10 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Anket kullanılarak toplanan nicel veriler betimsel istatistiklerle, yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilen nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Nicel ve nitel bulgular ayrı ayrı analiz edildikten sonra bulgular bölümünde araştırma soruları açısından bir bütün olarak değerlendirilerek rapor edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitim programı hakkında hem olumlu hem de olumsuz görüşlere sahip olduklarını ortaya koymuştur. Bulgular, okul öncesi öğretmenlerinin uyguladıkları okul öncesi eğitim programının açıklığı, anlaşılırlığı ve esnekliğine ilişkin olumlu görüşler belirttiklerini gösterirken, farklı yaş grupları için tek bir programın takip edilmesi, kaynakların yetersizliği, farklı bölge koşullarında uygulanabilirliğinin sınırlı olması, 21. Yüzyıl becerilerini ve yeni eğitim yaklaşımlarını içermesi konusunda günümüz koşullarında yetersiz olması gibi görüşler de ortaya çıkmıştır. Ayrıca, okul öncesi eğitimin süresinin 5 yaş çocukları için daha uzun süreli olmasına yönelik görüşler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to evaluate the early childhood education curriculum developed in 2013 using Demirel's analytical curriculum evaluation model through preschool teachers' views. The mixed research method was utilized in this study. The participants of the study consist of preschool teachers working in independent public pre-school affiliated with the Ministry of National Education Ankara/ Turkey. The quantitative data consisted of 203 preschool teachers' responses selected from all districts of Ankara using a stratified sampling method, while the qualitative data consisted of 10 preschool teachers' responses who volunteered to participate interview. The data of the study were collected through a questionnaire and semi-structured interview form. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics while qualitative data were analyzed through content analysis. After analyzing the quantitative and qualitative data separately, they were reported in the results section in line with the research questions. The findings of this study revealed that preschool teachers have both positive and negative views about the early childhood education curriculum. As a result of the study, preschool teachers expressed positive views regarding the clarity, comprehensibility, and flexibility of the 2013 early childhood education curriculum they applied, while negative views arose about the existence of a single curriculum for different age groups, lack of resources, limited applicability for all environment, and inadequacy addressing 21st-century skills and new education trends in today's conditions. Additionally, views have been expressed advocating for a longer duration of early childhood education for 5-year-old children.