Design and analysis of effective VLAN mobile network based on IEEE 8 standard
  1. Tez No: 800878
  2. Yazar: SINAN MUWAFAQ AL-KAZZAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ağ yapısına dayanan ve non-VLAN'a uygulandığında ek hizmetler sağlayamayan Wi-Fi ağlarına uygulandığında, non-VLAN'da oluşan yüksek gecikmeler daha değişken hale getirilebilir. Bu nedenle, uyumlu WLAN bileşenlerine ayrı ağları içeren zorluklar eklendiğinde izolasyon sorunu daha ilgi çekici hale gelir. VLAN, aynı iletim alanında toplanmaya izin veren gerçek bir bağlantının aksine tutarlıdır, bu nedenle paketler yalnızca aynı VLAN ile ilişkili bağlantı noktalarına iletilir. VLAN organizasyonunu marka olarak tescilleyerek uzak organizasyonun verimliliğini artırabilir ve transfer süresini en aza indirebiliriz. Ek olarak, VLAN'ın uygulanması, hassas verilerin ayrı bir VLAN'da saklanması için anahtarlar tarafından taşınan paketlerin kopyalarını alan ana bilgisayarların sayısını azaltarak uzak kuruluşların güvenliğini önemli ölçüde artırır. Bu çalışma, uzak kuruluşları VLAN yapılandırmalarına sahip uzak kuruluşlarla karşılaştırır. Önerilen Ağ, yoğun trafik sıkışıklığı ve web tarama uygulamalarında tipik aktarım hızına ve gecikmeli belge aktarımına dayalı olarak değerlendirilir. Simülasyon, OPNET 14.5 modelleyici simülasyonu kullanılarak gerçekleştirildi ve sonuçlar, uzak bir kuruluş aracılığıyla VLAN kullanımının trafiği azaltarak sunumu iyileştirdiğini ve dolayısıyla gecikme süresini azalttığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
When applied to Wi-Fi networks that rely on network structure and cannot provide additional services when applied to non-VLAN, high delays that occur in non-VLAN could be made more variable. Because of this, the isolation issue becomes more intriguing when adding difficulties involving individual networks to WLAN components that are compatible. VLAN is coherent as opposed to an actual connection that allows gathering in the same transmission area, thus packets are only transmitted to ports that are associated with the same VLAN. By registering the VLAN organization as a trademark, we may increase the distant organization's efficiency and minimize transfer time. In addition, implementing VLAN significantly enhances the security of remote organizations by reducing the number of hosts that receive duplicates of packets conveyed by switches, so that sensitive data is stored on a separate VLAN. This study compares remote organizations to remote organizations with VLAN configurations. The suggested Network is evaluated based on typical throughput and delayed employing document transfer in heavy rush hour congestion and web perusing apps. The simulation was conducted using OPNET 14.5 modeler simulation, and the results indicate that the use of VLAN through a remote organization improved the presentation by reducing traffic, hence reducing delayed time.