Okullarda aile katılımının uygulanabilirliği
Applicability of family involvement in schools
  1. Tez No: 800879
  2. Yazar: ERSİN KUŞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Araştırmanın amacı okullarda aile katılımının nasıl desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda okullarda yönetici, öğretmen ve ebeveynlerin aile katılımını benimseme ve uygulanabilir bulmasına ilişkin görüşlerine başvurulmuştur. Katılımcı görüşlerinin; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, okulun bulunduğu sosyoekonomik çevre, kıdem, görev, okul türü, çocuğun okuduğu okul kademesi ve hane gelir düzeylerine göre manidar bir farklılık gösterip göstermediğine bakılmıştır. Araştırmada karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Van ilinde kamuya bağlı ilkokul, ortaokul, liselerde bulunan 9883 öğretmen, 862 yönetici ve bu okullarla ilişkili olan 42949 ebeveynden oluşmaktadır. Nicel veriler“Okullarda Aile Katılımını Benimseme ve Uygulanabilir Bulma Ölçeği”ile nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Bu kapsamda nicel araştırmaya 371 öğretmen, 278 okul yöneticisi ve 385 ebeveyn; nitel araştırmaya 18 öğretmen, 12 okul yöneticisi ve 16 ebeveyn dâhil edilmiştir. Nitel verilerin analizinde betimsel ve içerik analizi; nicel verilerin analizinde ise veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testler kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre öğretmen, okul yöneticisi ve ebeveynler aile katılımının uygulanabilirliği için ailenin güçlendirilmesi, başarının artırılması, iş birliğinin güçlendirilmesi amaçlarına odaklanarak bu doğrultuda mevzuat yapılandırılması, sorumluluk ve yetkilerin paylaşılması gerektiğini vurgulamıştır. Ayrıca katılımcılar tarafından okullarda aile katılımının planlama ve hazırlık, iletişim sağlama, uygulama ve değerlendirme süreçleriyle daha uygulanabilir olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal how family participation in schools should be supported. In this context, the opinions of administrators, teachers and parents in schools about adopting family participation and finding it feasible were consulted. Participant opinions; It was examined whether there was a significant difference according to gender, age, education level, socio-economic environment where the school is located, seniority, duty, school type, school level of the child and household income levels. Mixed research design was used in the research. The universe of the research consists of 9883 teachers, 862 administrators and 42949 parents who are associated with public primary, secondary and high schools in Van. Quantitative data were collected with the“Scale for Adopting Family Participation in Schools and Finding it Applicable”and qualitative data were collected with a semi-structured interview form. In this context, 371 teachers, 278 school administrators and 385 parents; 18 teachers, 12 school administrators and 16 parents were included in the qualitative research. Descriptive and content analysis in the analysis of qualitative data; In the analysis of quantitative data, parametric tests were used as the data showed normal distribution. According to the results of the research, teachers, school administrators and parents emphasized that for the feasibility of family participation, it is necessary to structure the legislation, share responsibilities and authorities in this direction by focusing on the aims of strengthening the family, increasing success and strengthening cooperation. In addition, it was predicted by the participants that family participation in schools could be more applicable through planning and preparation, communication, implementation and evaluation processes.