Antimicrobial activity of lugol solution against microorganisms isolated from clinical specimens
Klinik örneklerden izole edilen mikroorganizmalara karşı lugol solüsyonunun antimikrobiyal aktivitesi
  1. Tez No: 800919
  2. Yazar: MUSTAFA ALI MAQBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İyot, hem gram-pozitif hem de gram-negatif mikroorganizmalar üzerinde antibakteriyel etkiye sahiptir. Bununla birlikte, mikroorganizmaların geleneksel tedavilere karşı direnç geliştirmesi ve yeni antibiyotiklerin geliştirilmesini gerektirmesi nedeniyle bakteriyel enfeksiyonların tedavisi giderek daha zor hale gelmektedir. Yeni antibiyotik geliştirmek zaman alıcı bir süreçtir. Bu nedenle bu çalışma, klinik örneklerden izole edilen antibiyotiğe dirençli gram negatif ve gram pozitif bakterilere karşı antibakteriyel ajan olarak Lugol solüsyonunun etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Lugol solüsyonunun minimum inhibitör konsantrasyonunu (MIC) ve minimum bakterisit konsantrasyonunu (MBC) belirlemek için, antibiyotik duyarlılık testlerinden sonra test edilen antibiyotiklerin %70 veya daha fazlasına dirençli olan 100 bakteri izolatında duyarlılık testleri gerçekleştirdik. Bu bakteri izolatları antibiyotik duyarlılığı bilinen suşlar olarak adlandırıldı ve çalışmada kullanıldı. %2 Lugol solüsyonunun (32ul, 64ul, 128ul, 256ul, 512ul, 1024ul) altı seri dilüsyonu hazırlandı ve standart bakteri suşları (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aureus) üzerinde test edildi. Bakteri üremesinin inhibisyonunu ölçen duyarlılık sonuçlarının belgelendiği belgelenmiştir. 32ul Lugol solüsyonu konsantrasyonunun herhangi bir bakteri üremesini engellemediği, 64ul konsantrasyonunun ise bakteri üremesini %33.33 inhibe ettiği bulundu. 128 ul'lik bir konsantrasyonda inhibisyon oranı %66.66'ya yükseldi ve 256 ul'de solüsyon bakteri gelişimini %100 inhibe etti. 512ul ve 1024ul konsantrasyonları da bakteri üremesini %100 engelledi. Ayrıca %2 Lugol solüsyonunun izole edilmiş 100 bakteri örneği üzerinde test edildiği ve artan Lugol dilüsyonu ile bakteri üremesinin inhibisyonunun istikrarlı bir şekilde arttığı bulundu. Spesifik olarak, 32 ul'lik bir konsantrasyon, bakteri üremesini %9 oranında inhibe etti ve 64 ul'lik bir konsantrasyon, bakteri büyümesini %28 oranında inhibe etti. 128ul, 256ul, 512ul ve 1024ul'lik konsantrasyonlar, sırasıyla %44, %82, %92 ve %96 bakteri üremesini inhibe etti. Genel olarak, Lugol'ün iyot solüsyonunun gram pozitif bakterilere karşı gram negatif bakterilerden daha etkili olduğunu gözlemledik. Bu bulgular, Lugol solüsyonunun, özellikle antibiyotiğe dirençli suşların neden olduğu bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde geleneksel antibiyotiklere faydalı bir alternatif olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Both gram-positive and gram-negative bacteria benefit from iodine's antibacterial capabilities. However, bacterial infections are becoming increasingly difficult to treat as microorganisms develop resistance to traditional therapies, necessitating the progress of novel antibiotics. Developing new antibiotics represents a time-consuming process. As a result, the current study aims to assess the effectiveness of Lugol's solution as an antibacterial agent against antibiotic-resistant gram-negative and gram-positive bacteria obtained from clinical samples. The minimum inhibitory concentration (MIC) and minimum bactericidal concentration (MBC) of Lugol's solution are measured after completing antibiotic sensitivity tests on 100 bacterial isolates that were resistant to 70% or more of the tested antibiotics.These bacterial isolates were named strains with known antibiotic sensitivity and were used in the study. It was prepared that six serial dilutions of 2% Lugol's solution (32µl, 64µl, 128µl, 256µl, 512µl, 1024µl) and tested them on standard bacterial strains (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, and Staphylococcus aureus). It was documented that the results of susceptibility, which measures the inhibition of bacterial growth. It was found that a concentration of 32µl of Lugol's solution did not inhibit any bacterial growth, while a concentration of 64µl inhibited 33.33% of the bacterial growth. At a concentration of 128µl, the inhibition rate increased to 66.66%, and at 256µl, the solution inhibited 100% of bacterial growth. Concentrations of 512µl and 1024µl also inhibited 100% of bacterial growth. It was also tested that 2% Lugol's solution on the 100 isolated bacterial specimens and found that the inhibition of bacterial growth increased steadily with increasing Lugol dilution. Specifically, a concentration of 32µl inhibited 9% of bacterial growth, and a concentration of 64µl inhibited 28% of bacterial growth. Concentrations of 128µl, 256µl, 512µl, and 1024µl inhibited 44%, 82%, 92%, and 96% of bacterial growth, respectively. Overall, gram-positive bacteria were more susceptible to Lugol's iodine solution than gram-negative bacteria. These results suggest that Lugol's solution may be useful in the treatment of bacterial infections, especially those caused by antibiotic-resistant strains, as an alternative to conventional antibiotics.