COVİD-19 gibi solunum rahatsızlıklarına karşı koruma sağlamak için kullanılan elektrikle güçlendirilmiş inhalasyon maskesi tasarımı
Desing of a powered inhalation mask used to protect against respiratory disorders like COVID-19
- Tez No: 800927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN OFLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Industrial Design, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, günümüzde COVID-19 veya solunum yollarını tehdit edebilecek herhangi bir duruma karşı solunum sistemini koruyucu bir ekipman tasarımı, tasarımın akış ve yapı analizleri ve üretimi yapılmıştır. 2019 yılından başlayarak tüm dünyayı etkisi altında alan salgın döneminde, COVID-19 virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlerden en önemlisinin doğru maske kullanımının olduğu görülmüştür. COVID-19 salgını öncesinde maskeler kişisel koruma ve meslek gereklilikleri alanlarında sıkça kullanılan önemli ürünler olmuşlardır. Maske çeşidinin ve sayısının yetersizliğinden insanlar maskenin işlev ve özelliklerine bakmaksızın ulaşabildikleri herhangi bir maske ürününü kullanma eğilimi göstermişlerdir. Amacı ve kapasitesi dışında kullanılan maskeler virüsün bulaşıcılığını artırmıştır. Ayrıca maskelerin filtrelemeden kaynaklı düşük hava emiş kapasiteleri, insanların solunum kalitelerini düşürerek çeşitli sağlık problemlerini ortaya çıkarmıştır. Tabiat açısından da tek sefer kullanılan maskeler ciddi çevre kirliliği oluşturmuştur. Bütün bu sorunlara çözüm üreten yeni nesil solunum maskesine ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmada uluslararası standartlar dikkate alınarak belirtilen sorunlara çözüm getirebilecek olan maske cihazının endüstriyel tasarımı, elektromekanik tasarımı, tasarımın akış ve yapı analizleri ve üretim süreçlere ele alınmış ve incelenmiştir. Sonuç olarak ortaya çıkan prototip cihaz belirlenen tasarım hedeflerini karşılamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a respiratory protective equipment design, its flow and structure analysis, and its production were made against COVID-19 or any situation that may threaten the respiratory tract today. In the epidemic period, which has affected the whole world starting from 2019, it has been observed that the most important of the measures taken to prevent the spread of the COVID-19 virus is the correct use of masks. Before the COVID-19 epidemic, masks were important products that are frequently used in the fields of personal protection and occupational requirements. Due to the inadequacy of the type and number of masks, people tended to use any mask product they could reach, regardless of the function and features of the mask. Masks used outside of its purpose and capacity have increased the transmission rate of the virus. In addition, the low air filtration capacities of the masks have reduced the respiratory quality of people and caused various health problems. In terms of environmental pollution, disposable masks have created serious contamination There is a need for a new generation respiratory mask that solves all these problems. In the study, the industrial design, electromechanical design, flow and structure analysis of the design, and production processes of the mask device, which can solve the specified problems, are discussed and examined by considering international standards. The resulting prototype device met the specified design objectives.