Türkiye'de iç göç hareketliliği belirleyicileri: 2011-2020
Determinants of internal migration mobility in Turkey: 2011-2020
- Tez No: 800928
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Göç, insanlık tarihi boyunca var olmuş bir kavramdır. Medeniyetin ilk yıllarından itibaren bireyler ve toplumlar çeşitli sebeplerden dolayı göç etmişlerdir. Göçün ekonomik, sosyal ve kültürel birçok sebebi bulunmaktadır. Göç, temelde insanların yaşadıkları yerlerden daha iyi şartlara sahip başka yerlere yapmış oldukları harekettir. Türkiye açısından baktığımızda da göç hareketlerinin az gelişmiş bölgelerden daha gelişmiş olan bölgelere doğru olduğu görülmektedir. İç göç hareketliliğini belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu çalışma iç göç hareketliliği ve buna neden olan faktörleri belirleyip panel veri analizi ile tespit etmeyi amaçlar. 2011-2020 yılları arası Türkiye'nin 12 alt bölgesinin net göç hızı oranları bağımlı değişken olarak belirlenirken; işsizlik oranı, eğitim durumu, tarım alanındaki istihdam oranı, sanayi alanındaki istihdam oranı, nüfus artış oranı ve kentleşme oranı ise bağımsız değişkenler olarak belirlenmiştir. Stata17 istatiksel ve ekonometrik program ile panel veri modeli kurularak çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonucu sanayi alanındaki istihdam oranı, eğitim değişkeni ve nüfus artış oranının net göç hızını açıklamada anlamlı birer değişken olduğu ve pozitif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Migration is a concept that has existed throughout human history. Since the first years of civilization, individuals and societies have migrated for various reasons. There are many economic, social and cultural reasons for migration. Migration is basically the movement of people from where they live to other places with better conditions. When we look at it from the perspective of Turkey, it is seen that the migration movements are from underdeveloped regions to developed regions. There are many factors that determine internal migration mobility. This study aims to identify internal migration mobility and the factors that cause it, and to determine it with panel data analysis. While the net migration rate rates of 12 sub-regions of Turkey between the years 2011-2020 were determined as the dependent variable; unemployment rate, education level, employment rate in agriculture, employment rate in industry, population growth rate and urbanization rate were determined as independent variables. The established model was studied by establishing a panel data model with Stata17 statistical and econometric program. As a result of the study, it has been seen that the employment rate in the industry, the education variable and the population growth rate are significant variables in explaining the net migration rate and affect it positively.