Endüstriyel üretim aşamasında STEAM uygulamaları örneği ve sofra seramiği alanında kullanımı
An example of STEAM applications in industrial production and its use in the field of table ceramics
- Tez No: 800929
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT MERCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzde endüstriyel sektörlerdeki rekabet, küreselleşme ile birlikte artmıştır. Bu sektörlerden biri de sofra seramiği sektörüdür. Sofra seramiği üretimi yapan firmalar, ürettikleri ürünlerindeki farklılığı, kullandıkları masse ve sır hammaddeleri, teknolojik makinelerin olanakları, proses yöntemleri, form ve dekor tasarımlarındaki özgünlük ve sayısal hesaplamaları ile ortaya koymaktadır. Günümüzün en önemli konularından biri olduğu varsayılan STEAM, özellikle endüstriyel ürün üretimi sürecinde birçok disiplinin birbirini tamamlayacak şekilde uygulanması ile rekabetin, özgünlüğün, inovasyonun ve farklılığın önemine vurgu yapmaktadır. STEAM yaklaşımı birçok sektörde yararlanılan bir yaklaşım olmakla birlikte, sofra seramiği sektöründe nasıl uygulandığının araştırılması, bu çalışma kapsamında hazırlanan uygulama örnekleri sürecinin gözlenmesi, bu çalışmanın gerekçesini oluşturmuştur. Bu çalışmada genel tarama modellerinden ilgili literatürün incelenmesi ve nitel araştırma yöntemlerinden gözlem tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında Kütahya ilinde bulunan Keramika firmasının sofra seramiği üretim yöntemleri gözlemlenmiş, dekor ve form tasarımları incelenmiştir. Araştırmada ürünlerin fikir aşamasından, üretim süreçlerine kadar geçen tüm süreçteki olgular, STEAM'ın bilimsel boyutunu; kullanılan malzemeler, ürün üretilmeden önce modellenmesi ile ilgili tüm süreçler ve sır gibi tüm unsurların teknoloji alanı ile ilgili olduğu; hem malzeme hem de üretimindeki araç ve gereçlerin kullanım sürecinin mühendislik alanı ile ilişkili olduğu; ürünlerin formları, renkleri, özgün yapısı, benzerlerinden farkı, çekiciliği ve dokusu ile ilgili olan tüm olguların sanat ile ilgili olduğu ve ürünlerin oran-orantıları, ergonomileri, kalınlık veya incelikleri, üretim sürecindeki diğer tüm mantıksal süreçlerin ise matematik alanı ile ilişkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, competition in industrial sectors has increased with globalization. One of these sectors is the table ceramics sector. Companies engaged in the production of table ceramics reveal the difference in the products they produce with the masse and glaze raw materials they use, the possibilities of technological machines, process methods, originality and numerical calculations in form and décor designs. STEAM, which is assumed to be one of the most important issues of today, emphasizes the importance of competition, originality, innovation and difference, especially with the application of many disciplines to complement each other in the industrial product production process. Although the STEAM approach is an approach used in many sectors, the investigation of how it is applied in the table ceramics sector and the observation of the application examples process prepared within the scope of this study have formed the justification of this study. In this study, general screening models, examination of the relevant literature and observation technique from qualitative research methods were used. Within the scope of the research, table ceramic production methods of Keramika company in Kütahya province were observed and décor and form designs were examined. In the research, the facts in the whole process from the idea stage of the products to the production processes show the scientific dimension of STEAM; that all elements such as materials used, all processes related to modeling before product is produced and secrets are related to the field of technology; that the process of using both materials and tools and materials in its production is related to the field of engineering; It is understood that all the phenomena related to the forms, colors, original structure, difference from their counterparts, attractiveness and texture of the products are related to art and the proportions, ergonomics, thickness or subtleties of the products and all other logical processes in the production process are related to the field of mathematics.