Polimer tabanlı kenevir- kolemanit kombinasyonlu kompozit sürtünme malzemesinin tribolojik, mekanik ve mikro yapı özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the tribological, mechanical and microstructural properties of polymer based hemp- colemanite combinational friction material
  1. Tez No: 800937
  2. Yazar: HAMDİ KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Kenevir-Kolemanit Elyaf Kompozitleri ve otomotiv fren balatalarında kullanımı araştırılmıştır. Bu amaçla emprenye üretim teknikleri kullanılarak üç farklı numune üretilmiştir. Kenevir-Kolemanit Elyaf Kompozitleri (HCFCo) ağırlıkça farklı oranlarda (%4, %8, %12) ilave edilerek belirlenen içerik sabit tutulmuştur. Öncelikle malzemelerin homojen karışımları sağlanır ve daha sonra sıcak presleme yöntemi ile son şekiller verilir. Fren balatası numunelerinin sürtünme aşınması, sertlik, karşılaştırılabilirdik, kesme, yoğunluk analizleri ve HCFCo kullanımının fren balatası üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlardan sıcaklığın artmasıyla aşınma ve sürtünme katsayısı değerlerinin azalırken, sertlik ve yoğunluk değerlerinde önemli bir değişim olmadığı görülmüştür. Buradan, geliştirilen elyaf takviyeli bir kompozitin endüstriyel uygulamalarda güvenilir bir şekilde kullanılabileceği ve literatürdeki çalışmalara yol gösterebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Hemp-Colemanite Fiber Composites and their use in automotive brake pads were investigated. For this purpose, three different samples were produced using impregnation production techniques. Hemp-Colemanite Fiber Composites (HCFCo) were added at different rates (4%, 8%, 12%) by weight and the determined content was kept constant. First of all, homogeneous mixtures of the materials are provided and then the final shapes are given by the hot pressing method. The effects of friction wear, hardness, comparability, shear, density analysis of brake pad samples and the use of HCFCo on the brake pad were evaluated. From the results obtained, it was observed that while the wear and friction coefficient values decreased with the increase in temperature, there was no significant change in the hardness and density values. From this, it is concluded that a fiber-reinforced composite developed can be used reliably in industrial applications and can guide the studies in the literature.