Kenevir yağı (Cannabıs satıva) içeren poli (laktik asit) (PLA) esaslı nanoliflerin elektroeğirme yöntemiyle üretimi ve karakterizasyonu
Fabrication and characterization of a biodegradable Cannabis sativa oil-based poly(lactic acid) (PLA) wound dressing and investigation of its antibacterial and wound healing properties
- Tez No: 852674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRCAN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Tıbbi Biyoloji, Bioengineering, Biotechnology, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ciltte anatomik yapının veya işlevin bozulması ile sonuçlanan yaranın iyileşmesi, yara boyutuna bağlı olarak enfeksiyon ve kan kaybı gibi komplikasyonları önleyebilmek için hayati olabilmektedir. Hasar alan dokunun yapısal ve işlevsel bütünlüğünü geri kazandırmak önemli bir süreçtir. Yara iyileşmesi için hem modern hem de alternatif tıpta kullanılan birçok ürün vardır. Cannabis Sativa (CS) bitkisi de bu amaçla kullanılan en eski bitkilerdendir. CS bitkisinin başta lifleri ve tohumları olmak üzere çeşitli amaçlarla sanayi, inşaat, tekstil, gıda ve tıp alanlarında kullanılmaktadır. Tedavi edici özellikleri ve farmakolojik etki mekanizmaları sebebiyle geçmişten günümüze kadar alternatif tıpta sıkça kullanılan kenevir bitkisinin, özellikle son yıllarda tıbbi amaçlı kullanımı ve üretimi artmaktadır. Bu çalışmada, yaranın iyileşmesi için gerekli olan nemli ortamı sağlayan, yara bölgesi için antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olan kenevir tohumu yağının yara iyileşmesi üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. PLA tabanlı yara örtüleri , biyolojik olarak parçalanabilirlikleri, etkinlikleri, kullanım kolaylıkları ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle umut verici bir seçenektir. Bu bilgiler doğrultusunda elektroeğirme tekniği ile CS yağı esaslı insan vücudu ile uyumlu ve biyobozunur bir polimer olan poli(laktik asit) (PLA) ve CS yağı esaslı biyokompozitler üretilmiştir. Üretilen biyokompozit yara örtülerinin karakterizasyonları yapılmış, daha sonra HUVEC hücrelerinde (İnsan Göbek Damarı Endotel Hücreleri) oluşturulan yara modeline etkisi ve antibakteriyel özellikleri incelenmiştir. Hem DSC (Diferansiyel Taramalı Kalorimetre) eğrilerinde hem de FTIR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi) spektrumuna ait bantlarda, karakteristik değerler elde edilmiştir. SEM görüntüleri ile, yara örtüsündeki CS dağılımını ve fiber yapıları doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The healing of wounds resulting from the disruption of the anatomical structure or function of the skin is crucial for preventing complications such as infection and blood loss, which can be directly related to the size of the wound. Restoring the structural and functional integrity of damaged tissue is a vital process. In both modern and alternative medicine, numerous products are employed for wound healing. Cannabis Sativa (CS), one of the oldest plants used for this purpose, has versatile applications in industries such as agriculture, construction, textiles, food, and medicine, primarily utilizing its fibers and seeds. Due to its therapeutic properties and pharmacological mechanisms, the use and production of CS, especially for medical purposes, have seen a significant rise in recent years. In this study, the impact of hemp seed oil, providing the necessary moist environment for wound healing and possessing antioxidant and anti-inflammatory properties for the wound area, is investigated. PLA-based wound dressings are a promising option due to their biodegradability, efficacy, ease of use, and antimicrobial properties. In line with this information, biocomposites based on poly(lactic acid) (PLA) and CS oil, which are biodegradable polymers compatible with the human body, were produced using the electrospinning technique. The produced biocomposite wound dressings were characterized, and then their effect on the wound model created in HUVEC cells (Human Umbilical Vein Endothelial Cells) and their antibacterial properties were examined. According to wound dressing characterization, PLA and hemp oil content was confirmed. Characteristic values were obtained in both the DSC (Differential scanning calorimetry) curves and the bands of the FTIR (Fourier-transform infrared spectroscopy) spectrum. With SEM images, the CS distribution and fiber structures in the wound dressing were confirmed.