Cox's regresyon modeli ile larenks kanserli hastalarda yaşam sürelerine etki eden faktörlerin incelenmesi üzerine bir araştırma
A Study made by cox's regression model: The Factors that effect the survival of patients with larynx cancer
- Tez No: 80095
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSÖZ TÜCCAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
70 ÖZET Cox's Regresyon Modeli ile Larenks Kanserli Hastalarda Yaşam Sürelerine Etki Eden Faktörlerin İncelenmesi Üzerine Bir Araştırma Bu araştırmada, Ocak 1986 - Aralık 1993 tarihleri arasında, Ankara Numune Hastanesi KBB kliniğince tanı koyulan ve evrelendirmesi yapılan 178 larenks kanserli hasta örneklem grubunu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına, bireylerde başarısızlığa etki ettiği düşünülen; yaş, cinsiyet, patolojik sınıflama, tümör yerleşim yeri, T stage, lenf nodu tutulumu, metastaz durumu, nüks durumu, cerrahi müdahele durumu, verilen radyoterapi dozu, ek doz verilme durumu ve hastalık evresi değişkenleri ele alınmıştır. Cox Orantılı Hazard Modeli uygulanarak, başarısızlığa istatistiksel olarak anlamlı derecede etki eden değişkenler belirlenmiştir. Genel bilgiler bölümünde, yaşam analizleri, yaşam analizlerinde kullanılan regresyon modelleri, Orantılı Hazard Modelinde kullanılan olabilirlik fonksiyonları ve Orantılı Hazard Modelinin anlamlılık testleri hakkında teorik bilgiler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Yapılan analiz sonucunda; T stage=4 olan hastalarda, T stage < 3 olanlara göre 3.0593 kat, hastalık evresi > 3 olanların, hastalık evresi 5000 cgy uygulananlara göre 2.1866 kat, nüks görülenlerde, görülmeyenlere göre 1.95 kat, lenf nodu tutulumu olanların, olmayanlara göre 1.4498 kat, tümör patolojisi adenokanser olanların, yassı hücreli olanlara göre 2.7499 kat daha fazla ölüm riski taşıdıkları tesbit edilmiştir. Anahtar Kelime : Yaşam Analizi, Cox Orantılı Hazard Modeli, Kısmi Olabilirlik Fonksiyonu, Uyum İyiliği Testi.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY A Study Made by Cox's Regression Model : The Factors that Effect the Survival of Patients With Larynx Cancer This study was conducted with the sample group of 178 larynx cancer cases diagnosed in Ankara Numune Hospital, Otorkinolaryngology Clinic during the period January 1986 - December 1993. The factors effecting the failure of the cases; age, sex, pathological grade, localization, T stage, lymphatic node occlusion, metastasis, recurrence, surgical approaches, dose of radiotherapy, additional radiotherapy and stage of the disease itself were evaluated. Cox Proportional Hazard Model was the choice of statistical method by which the parameters significantly effecting the failure were determined. In the general knowledge section, theoretical information regarding survival analysis, the regression models used in the survival analysis, likelihood function utilized in the Cox Proportional Hazard Model and significance test of Cox Proportional Hazard Model were explained in detail. Results of the final analysis; the relative risks are estimated to be 3.0593 times for a patient whose T stage= 4 relative to a patient whose T stage ^ 3, 8.5936 times for a patient whose stage of disease > 3 relative to a patient whose stage of diseased 2, 2.7138 times for a patient with metastasis relative to a patient without metastasis, 2.1866 times for a patient given radiotherapy dose 5000 cgy, 1.95 times for a patient with recurrence relative to a patient without recurrence, 1.4498 times for a patient with lymphatic node occlusion relative to a patient without lymphatic node occlusion, 2.7499 for a patient with adeno CA relative to a patient with small cell CA. Key Words : Survival Analysis, Cox Proportional Hazard Model, Partial Likelihood Function, Goodness of Fit Test.