Coexistence of disposition and reverse disposition effects across multiple reference points on Borsa İstanbul
Borsa İstanbul'da çoklu referans noktaları boyunca eğilim ve ters eğilim etkilerinin birlikte varolması
  1. Tez No: 792961
  2. Yazar: BEKİR SERHAT ÇEVİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA METİN ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Eğilim etkisi, kazanan pozisyonları daha erken satma ve kaybeden pozisyonları daha uzun süre elde tutma eğilimidir, ters eğilim etkisi ise tam tersidir. Borsa İstanbul'dan alınan işlem verileri kullanılarak, eğilim etkisi ile ters eğilim etkisinin birlikte varlığı üç referans noktasına göre test edilmektedir: Maliyet, maksimum ve minimum fiyatlar. Kâr seviyeleri, burada MUHBOD olarak tanıtılan ve diğer kesikli değişkenlerin seviyeleri boyunca kesme noktalarını değiştiren bir yöntem kullanılarak kesikleştirilmektedir. Genişletilmiş Cox modeli ana yöntem olup, Kaplan-Meier hayatta kalma eğrileri ve Odean ölçütünün geliştirilmiş bir versiyonu ile de desteklenmektedir. Bu modellerden elde edilen katsayı ve ölçütlerin tek değişkenli tekdüzeliği Kendall's Tau ile, çok değişkenli tekdüzeliği ise tekdüze etkilere sahip Bayes regresyon modelleri ile test edilmektedir. Sonuçlar, yatırımcıların eş zamanlı olarak maliyet referansına göre eğilim etkisi ve maksimum ve minimum referanslara göre ters eğilim etkisi sergilediğini göstermektedir. Ayrıca bu etkiler birbirleriyle de etkileşim halindedir: Fiyatların minimum ve/veya maksimum referanslara yakın olduğu algılandıkça, eğilim etkisinin gücü azalmaktadır. Bulgular etki hesabı teorisi ile açıklanabilmektedir. Beklenen duygular boyutunda yatırımcılar, maliyet referansına göre kazançlarda sevinç, kayıplarda ise hayal kırıklığı yaşamaktadırlar. Beklenti duyguları boyutunda yatırımcılar, fiyatlar minimum referanslara yaklaştıkça daha fazla kaybetme korkusu, maksimum referansa yaklaştıkça ise daha fazla kazanma umudu duymaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Disposition effect is the propensity to sell winners earlier and hold losers longer while reverse disposition effect is the opposite. Using transaction data from Borsa Istanbul, coexistence of disposition effect and reverse disposition effect is tested with respect to three reference points: Cost, maximum and minimum prices. The overhang levels are discretized using a method introduced here as MUHBOD, varying the cutting points across the levels of other discretized variables. Extended Cox model is the main method, supported by Kaplan-Meier survival curves and an enhanced version of Odean's measure. Coefficients and measures derived from these models are tested for univariate monotonicity using Kendall's Tau and for multivariate monotonicity using Bayesian regression models with monotonic effects. The results suggest that investors exhibit disposition effect with respect to cost reference and reverse disposition effect with respect to maximum and minimum references, simultaneously. Furthermore, these effects also interact with each other: As prices are perceived to be closer to the minimum and/or maximum references, the strength of disposition effect diminishes. The findings can be explained by the affect account theory. Within the anticipated feelings dimension, investors feel elation in gains and disappointment in losses with respect to the cost reference. Within the anticipatory feelings dimension, investors feel the fear of losing more when prices are closer down to the minimum references, and they feel the hope of earning more when prices are closer up to the maximum reference.