Güneş panellerinde kullanılan maksimum güç takip yöntemlerinin karşılaştırılarak analiz edilmesi
Comparing and analyzing the maximum power tracking methods used in solar panels
  1. Tez No: 800956
  2. Yazar: ALİ AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHAKİM KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnsanlık ilk varoluşundan beri ihtiyaçlar dâhilinde sürekli bir gelişim ve değişim yaşamaktadır. Son yüzyılda nüfusun ve teknolojinin hızla artması insanlığın enerjiye olan talebini artırmıştır. Günümüzde enerjiyi elde etmek için kullandığımız kömür, doğalgaz, petrol vb. fosil yakıtlarının sınırlı bir ömrü vardır. Bu nedenle, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisi, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına göre daha çok ön plana çıkmaktadır. Bunun sebebi, Güneş'ten etrafa yayılan anlık enerji miktarının bir yılda tüketilen enerjiye kıyasla kat kat fazla olmasıdır. Bu nedenle, güneşten daha fazla enerji elde etmek için birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada ise, günümüzde en çok kullanılmakta olan Maksimum Güç Takip Noktası (MPPT) yöntemleri incelenmiştir. İncelenen yöntemler; Sabit Gerilim, Bulanık Mantık (BM) Kısa Devre Akım, Artan İletkenlik (AI), Değiştir ve Gözle (D&G), ve Yapay Sinir Ağları (YSA)'dır. Bu yöntemlerden D&G, BM ve YSA PVSOL programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizde, Standart Sistemlerin ve bu kontrol algoritmalarının kullanıldığı tesislerin amortisman süreleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humanity has been experiencing constant development and change within the framework of needs since its first existence. The rapid increase in population and technology in the last century has increased humanity's demand for energy. Today, we use coal, natural gas, oil, etc. to obtain energy. Fossil fuels have a limited lifespan. Therefore, the interest in renewable energy sources is increasing every day. Solar energy, which is one of these renewable energy sources, comes to the fore more than other renewable energy sources. The reason for this is that the amount of instantaneous energy emitted from the Sun is many times higher compared to the energy consumed in a year. Therefore, many studies have been carried out to obtain more energy from the sun. In this study, Maximum Power Tracking Point (MPPT) methods, which are the most used today, were examined. The methods studied are Constant Voltage, Fuzzy Logic (BM) Short-Circuit Current, Increased Conductivity (AI), Change and Eye (D&G), and Artificial Neural Networks (YSA). Of these methods, D&G, BM and YSA were analyzed using the PVSOL program. In the analysis, the depreciation periods of the facilities where Standard Systems and these control algorithms are used are compared.