Fransızca dil eğitiminde Açık Eğitim Kaynaklarına dayalı bir KAÇeD'e ilişkin deneyimlerin incelenmesi
A study of experiences with a MOOC based on Open Educational Resources in French language education
  1. Tez No: 800957
  2. Yazar: ENİSE ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ HAKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Açık ve uzaktan öğrenme alanında konu uzmanlarının bir ders tasarımı yaparken karşılaştıkları başlıca sorunlardan biri nitelikli öğrenme kaynakları geliştirebilmek ve sunabilmektir. Açık Eğitim Kaynakları (AEK) bu soruna bir çözüm olarak önerilmektedir. Tasarımcılar, öğretenler ve öğrenenler AEK kullanılarak tasarımlanan derslerde farklı deneyimler yaşamaktadırlar. Son yıllarda dil eğitiminde Kitlesel Açık Çevrimiçi Derslerin (KAÇeD) yaygın kullanıldığı gözlemlenmektedir. KAÇeD'lerin tasarımında da AEK kullanımı yaygınlaşmaktadır. Ancak literatürde özellikle dil eğitiminde AEK'ye dayalı bir KAÇeD tasarımına ilişkin öğreten ve öğrenen deneyimlerinin araştırıldığı yeterli sayıda çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu nitel çalışmanın amacı Fransızca eğitimine yönelik AEK'ye dayalı bir KAÇeD tasarımında öğreten ve öğrenenlerin deneyimlerini keşfetmektir. Öğreten deneyimleri hetagojik bir yaklaşımla anlatı çalışması olarak, öğrenenlerin deneyimleri ise hermenötik fenomenoloji çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Anlatı çalışmasında veriler öğretenin tuttuğu günlükle, fenomenoloji kısmında ise öğrenenlerle gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerle elde edilmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, AEK kullanımında öğretenin karşılaştığı en önemli güçlük olarak nitelikli AEK bulma olduğu saptanmıştır. Öte yandan, AEK'ler öğretene farklı öğrenme etkinlikleri tasarımlama konusunda önemli kolaylık sağladığı gözlemlenmiştir. AEK kullanımı öğrenenlerin memnuniyetini artırmış ve kalıcı öğrenmeleri üzerinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main problems that subject matter experts in the field of open and distance learning face when designing a course is to develop and deliver quality learning resources. Open Educational Resources (OER) are proposed as a solution to this problem. Designers, teachers and learners have different experiences in courses designed using OER. In recent years, it has been observed that Massive Open Online Courses (MOOCs) have been widely used in language education. The use of OER is also becoming widespread in the design of OERs. However, there is not a sufficient number of studies in the literature investigating the experiences of teachers and learners in the design of an OER-based MOOC in language education. The aim of this qualitative study is to explore the experiences of teachers and learners in the design of an OER-based MOOC for French language education. The teacher's experiences were conducted as a narrative study with a hetagogical approach and the learners' experiences were conducted as a hermeneutic phenomenology study. In the narrative study, the data was collected through a journal kept by the teacher, while in the phenomenology part, the data was collected through in-depth interviews with the learners. As a result of the analysis, it was found that the most important difficulty faced by the teacher in using OERs was finding qualified OERs. On the other hand, it was observed that OERs provided significant convenience for the instructor in designing different learning activities. The use of OERs increased learners' satisfaction and had an impact on their permanent learning.