Tribulus terrestris' in testis torsiyonu / detorsiyonuna bağlı iskemi/reperfüzyon hasarı üzerindeki koruyucu etkisi
Protective effects of tribulus terrestris on testicular torsion/detorsion-induced ischemia/reperfusion injury in rats
  1. Tez No: 800958
  2. Yazar: ENES BAKİ BİLECAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BARUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Testis torsiyonu, erken dönemde müdahale edilmediğinde testis kaybı ve infertiliteye neden olabilen bir ürolojik acildir. Torsiyon sonrası meydana gelen iskeminin ve detorsiyon sonrası oluşan reperfüzyonun testiküler hasarı artırdığı bilinmektedir. Testis torsiyon/detorsiyon modeli (T/D) kullanılarak birçok deneysel çalışmada iskemi/reperfüzyon (İ/R) hasarı değerlendirilmiştir. Tribulus terrestris (TT) 'in farklı deneysel modellerle antioksidan ve anti-iskemik etkileri gösterilmiştir. Biz de çalışmamızda testis T/D modelini kullanarak TT 'nin İ/R hasarı üzerindeki etkilerini biyokimyasal ve histopatolojik olarak göstermeyi hedefledik. Materyal ve Metod: Çalışmada ağırlıkları 250-350 gr arasında değişen 28 adet Wistar-Albino cinsi erkek rat kullanıldı. Her grupta 7 adet rat olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Torsiyon, sol testis dışarı alınarak saatin tersi yönünde 720 derece döndürülmesiyle oluşturuldu. Grup 1 'e orta hat skrotal insizyon sonrası sol orşiektomi yapıldı. Grup 2'ye testis torsiyonu yapılıp 4 saat beklendi, detorsiyondan 4 saat sonra orşiektomi yapıldı. Grup 3 ve Grup 4 için Grup 2'deki prosedür uygulandı ve ek olarak detorsiyondan 30 dk önce sırasıyla 200 mg/kg ip ve 400 mg/kg intraperitoneal (ip) TT verildi. Biyokimyasal etkileri değerlendirmek için serumda ve dokuda total tiyol (TTL), native tiyol (NTL), disülfid, total antioksidan status (TAS), total oksidan status (TOS), oksidatif stres indeksi (OSİ) düzeyleri çalışıldı. Histopatolojik etkileri değerlendirmek için Cosentino Skorlama Sistemi (CSS) ve Johnson Testiküler Biyopsi Skorlaması (JTBS) kullanıldı. Bulgular: Serum örneklerinin biyokimyasal sonuçları değerlendirildiğinde; TTL ve NTL seviyelerinin Grup 3 ve Grup 4 de Grup 2 ye göre daha yüksek olduğu, disülfid seviyelerinin ise daha düşük olduğu görüldü ancak bu farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı değildi. Grup 3 ve Grup 4 de kaydedilen TAS seviyelerinin Grup 2 ye göre daha yüksek, TOS ve OSİ seviyelerinin ise daha düşük olduğu görülmekle birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildi. Doku örneklerinin biyokimyasal sonuçları değerlendirildiğinde; Grup 3 ve Grup 4'de kaydedilen TTL ve NTL seviyelerinin Grup 2'ye göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu, disülfid seviyelerinin ise anlamlı şekilde daha düşük olduğu tespit edildi (pGrup 3>Grup4>Grup1, p=0.01).
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular torsion is a urological emergency that can cause testicular loss and infertility if not treated early. It is known that ischemia after torsion and reperfusion after detorsion increase testicular damage. Many experimental studies have evaluated ischemia/reperfusion (I/R) damage using the testicular torsion/detorsion model (T/D). Antioxidant and anti-ischemic effects of Tribulus terrestris (TT) have been demonstrated in different experimental models. In our study, we aimed to show the effects of TT on İ/R injury biochemically and histopathologically by using the testicular T/D model. Material and Method: In the experiment, 28 Wistar Albino male rats weighing between 250-350 gr were used. Four groups were formed, with 7 rats in each group. Torsion was created by taking the left testis out and rotating it 720 degrees counterclockwise. Left orchiectomy was performed in Group 1 after midline scrotal incision. Testicular torsion was performed in group 2 and waited for 4 hours, orchiectomy was performed 4 hours after detorsion. The procedure in Group 2 was applied for Group 3 and Group 4, and additionally 200 mg/kg ip and 400 mg/kg intraperitoneal (ip) TT were given 30 minutes before detorsion, respectively. To evaluate the biochemical effects, total thiol (TTL), native thiol (NTL), disulfide, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), oxidative stress index (OSI) levels were studied in serum and tissue. Cosentino Scoring System (CSS) and Johnson Testicular Biopsy Scoring (JTBS) were used to evaluate histopathological effects. Results: When the biochemical results of serum samples are evaluated; It was observed that TTL and NTL levels were higher in Group 3 and Group 4 compared to Group 2, and disulfide levels were lower, but these differences were not statistically significant. Although the TAS levels recorded in Group 3 and Group 4 were higher than Group 2, the TOS and OSI levels were lower, it was not statistically significant. When the biochemical results of tissue samples are evaluated; TTL and NTL levels recorded in Group 3 and Group 4 were found to be significantly higher than Group 2, and disulfide levels were found to be significantly lower (pGroup 3>Group4>Group1, p=0.01).