Doğaçlama bir form olarak Türk Din Mûsikîsi'nde kasîde
Qaside in Turkish Religious Music as an improvised form
  1. Tez No: 800967
  2. Yazar: ENES BOZGEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Arap Edebiyatı'nda ortaya çıkıp daha sonra Fars ve Türk Edebiyatları'nda gelişen kasîde, İslam Edebiyatı'nda önemli bir yer edinmiştir. Allah-u Teâlâ'yı, Peygamber'i ve çeşitli din ve devlet büyüklerini methetmek için yazılan bu şiirler Türk Mûsikî'sinde büyük bir ilgi görmüş, Türk Din Mûsikîsi'nin irticâlî olarak icrâ edilen formları arasında yerini almıştır. Bu çalışmada kasîde formu edebî ve müzikal açıdan incelenmiş olup, yapılan mülakatlar doğrultusunda bir kasîde icrâsının nasıl olabileceği sonucu ortaya koyulmuştur. Daha sonra son yüzyılın referans kabul edilen meşhur kasîdehânlarından örnekler notaya aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The qasida, which appeared in Arabic Literature and later developed in Persian and Turkish Literatures, occupies an important place in Islamic Literature. Written to praise Allah-u Ta'ala, the Prophet and various religious and state elders, these poems have attracted great attention in Turkish Music and have taken their place among the forms performed as a Decalogue of Turkish Religious Music. In this study, the form of eulogy has been examined from a literary and musical point of view, and the result of how a eulogy will be performed has been revealed in accordance with interviews conducted on the performance of eulogy. Later, samples from the famous kasîdehân s of the last century, which are considered references, were transferred to the note.