Kelt Dini ve Druidler
Celtic Religion and Druids
- Tez No: 800979
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışmanın amacı modern Fransa, Britanya ve Türkiye gibi topraklarda siyasi ve sosyal kültürel hakimiyet alanı bulmuş olan Keltler ve onların dini inançlarını incelemektir. Bu amacın en önemli noktası Kelt dininde büyük bir etkisi ve varlığı olduğu Yunan ve Roma kaynakları tarafından iddia edilen druidlerdir. Druidlerin arkeolojisini takip etmek zordur ve bize çok kanıt sunmazlar. Ancak onlar Romalılar tarafından insan kurban etmekle suçlamışlardır ve bu nedenle sansüre uğradıkları düşünülmektedir. Bu çalışma Kelt dininin doğasını, druid kimliğini ve onların Kelt dünyasındaki yerini Klasik kaynaklara göre incelemeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Celts and their religious beliefs who have found political and social cultural dominance in lands such as modern France, Britain and Turkey. The most important point of this purpose is the druids, who are claimed by Greek and Roman sources to have a great influence and presence in Celtic religion. The archeology of the druids is difficult to follow, and they don't give us much evidence. However, they were accused of human sacrifice by the Romans and therefore they are thought to have been censored. This study aimed to examine the nature of Celtic religion, druid identity and their place in the Celtic world according to Classical sources.